W Centrum Bobath we Wrocławiu została uruchomiona Sala Doświadczania Świata. Otwarcie tego specjalistycznego pokoju terapeutycznego miało miejsce przy ulicy Podwale 21 maja o godzinie 15.00. Projekt zrealizowany został dzięki wsparciu Fundacji Rosa.
Sale Doświadczania Świata to pomieszczenia terapeutyczne aranżujące unikalne, polisensoryczne i stymulujące środowisko dla pacjentów, którzy w codziennym życiu mają problem z prawidłowym odbieraniem i przetwarzaniem bodźców świata zewnętrznego.
Narzędzie dla terapeutów
Dzięki wyposażeniu sali terapeuci mogą pobudzać zmysły niepełnosprawnych intelektualnie dzieci za pomocą światła, dźwięku, dotyku, zapachów itp. Terapia rozbudza ciekawość, pozwala na integrację sensoryczną oraz rozwija proces poznawczy. Dzięki niej u pacjentów wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, wzrasta natomiast ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem.
Warunki tworzone w tego typu pomieszczeniach dają pozytywne rezultaty w pracy z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności, osobami niewidomymi lub w podeszłym wieku oraz z pacjentami oddziałów psychiatrycznych.
Sala Doświadczania Świata w Centrum Bobath we Wrocławiu jest już 18 pokojem terapeutycznym powstałym dzięki wsparciu Fundacji Rosa. Podobne pomieszczenia terapeutyczne działają już m.in. w Przemyślu, Legnicy, Zielonej Górze, Krakowie, Słupsku, Wałbrzychu, Bolesławcu oraz Sosnowcu.
Kontakt dla mediów:
Agnieszka Łesiuk
tel.: + 48 71 33 70 686, fax: + 48 71 33 70 685
Więcej o Fundacji Rosa
Fundacja Rosa powstała w 2004 roku – od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży. We wrześniu 2011 roku Fundacja Rosa dołączyła do grona organizacji zrzeszonych w Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
W imię zasady, że tylko aktywne działanie prospołeczne może zmieniać świat na lepsze, od początku istnienia organizacja prowadzi akcję „Twoja Szkoła”, której celem jest wspieranie konkretnych placówek edukacyjnych. Każda z nich otrzymuje unikalny identyfikator, dlatego sumy pochodzące z akcji 1% dla OPP trafiają do wybranych szkół.
Zachęcona powodzeniem swoich działań, w grudniu 2010 roku Fundacja Rosa zainaugurowała projekt pod nazwą „Lekki tornister”. Fundacja wyposaża szkoły w specjalne szafki, w których dzieci mogą przechowywać najcięższe podręczniki oraz przybory. Kolejnym przedsięwzięciem, którego realizacja rozpoczęła się w 2010 roku, jest program „Pokój Uśmiechu”. Dzięki niemu w lecznicach powstają przyjazne miejsca – poczekalnie i pomieszczenia do zabawy – w których najmłodsi pacjenci wraz z rodzicami mogą choć na chwilę zapomnieć o chorobach i trudach leczenia. W 2011 roku Fundacja rozpoczęła prace nad 10 pokojami uśmiechu. Kolejne wciąż czekają na realizację.
Uśmiech najmłodszych beneficjentów różnego rodzaju projektów sprawia, że z tym większym zaangażowaniem pracownicy Fundacji przygotowują nowe programy. Pierwszy z nich dotyczy działań terapeutycznych kierowanych do dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami mózgu. Kolejny – jest wsparciem nowoczesnej formy terapii dla dzieci z wykorzystaniem delfinów (delfinoterapia). Celem trzeciego z programów jest kompletne urządzanie pomieszczeń terapeutycznych dla dzieci (m.in. do stymulacji sensorycznej czy też sal doświadczania świata). Powstają one nie tylko w szkołach integracyjnych, ale również w innych placówkach oświatowych. Dzięki wsparciu Fundacji Rosa 18 z nich wzbogaciło się o pomieszczenia terapeutyczne. Kolejne placówki czekają na realizację pomieszczeń. To dzięki dotacjom, darowiznom oraz w szczególności 1% podatku Fundacja Rosa przywraca dzieciom uśmiech!
Źródło: Fundacja Rosa