Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zapowiedział utworzenie Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej. To pakiet działań na rzecz rodziny, kultury, sportu i sektora NGO.
Wrocław, podobnie jak inne duże miasta, stanął w obliczu globalnego zagrożenia, które dotyka wszystkich aspektów życia. Walczyć dziś należy nie tylko o życie i zdrowie, o miejsca pracy i gospodarkę, ale także o życie społeczne miast. Dlatego działania interwencyjne są niezwykle potrzebne także w obszarze organizacji pozarządowych, sportu, kultury i spraw społecznych.
Na podstawie rozmów z instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi, na podstawie analiz rozwiązań przyjmowanych w innych miastach Wrocław wypracował katalog najważniejszych działań pomocowych.
Z powodu trwającej epidemii koronawirusa i nie dającego się przewidzieć terminu jej zakończenia, miasto rezygnuje z realizacji wszystkich miejskich przedsięwzięć sportowych i kulturalnych do końca sierpnia. Kolejne decyzje będą podejmowane na przełomie kwietnia i maja.
– Na program pomocowy planujemy przeznaczyć do końca roku 12 mln zł – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Nasz pakiet kierujemy głównie do osób i podmiotów, których funkcjonowanie jest ograniczone lub uniemożliwione przez epidemię. Co ważne – pakiet działań to nie jest to katalog zamknięty i będzie modyfikowany wraz ze zmieniającą się sytuacją.
Dla organizacji pozarządowych przewidziano m.in. takie rozwiązania, jak:
- podmioty, które działają w lokalach gminnych będą zwolnione z czynszów od początku do końca stanu epidemii (zapłacą symboliczną złotówkę). Zwolnienie nie dotyczy wyłącznie tych organizacji, które mają te opłaty wliczone w dotacje miejskie.
- umowy z NGO, które nie mogą być realizowane z uwagi na epidemię będą aneksowane/przedłużane.4
- tam gdzie to tylko możliwe, na wniosek organizacji, będziemy przesuwać terminy, skracać czas realizacji, pomagać w modyfikowaniu zadań w granicach obowiązujących przepisów. Wystarczy złożyć wniosek w Wydziale Partycypacji Społecznej.
- kluby i organizacje sportowe, korzystające z miejskich hal i obiektów sportowych, zostają zwolnione z kosztów rezerwacyjnych czy operacyjnych (za okres od początku do końca epidemii).
Szczegółowy dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej urzędu: Wrocławski Program Interwencji Społecznej
Źródło: Urząd Miasta Wrocławia