Wolontariuszy nie przybywa, ale z ich pracy korzysta więcej NGO
Od kilku lat odsetek wolontariuszy wśród Polaków jest niezmienny. W wolontariat na rzecz organizacji angażuje się co piąty z nas. Systematycznie przybywa jednak organizacji, które korzystają z pracy wolontariuszy. Dlaczego tak się dzieje?
Kim są wolontariusze? Jak postrzegamy wolontariat?
Jest też postrzegany jako duże zobowiązanie czasowe i moralne, jako aktywność wymagająca kontaktu z cierpieniem lub problemami innych ludzi. Być może dlatego idealizujemy wolontariuszy, uznając ich niemal za „herosów”, co dla części z nas stanowi świetną wymówkę dla własnej bierności.
Kto korzysta z pracy wolontariuszy?
Kiedy jednak spojrzymy na wolontariat z drugiej strony – na przykład z perspektywy korzystających z pracy wolontariuszy organizacji – zobaczymy zupełnie inny obraz. Odsetek stowarzyszeń i fundacji, które korzystają z pracy wolontariuszy, systematycznie wzrasta. Jeszcze dziewięć lat temu robiło to tylko 40% organizacji – obecnie już 61%. Przeciętna fundacja lub stowarzyszenie korzystająca ze wsparcia wolontariuszy współpracuje z dziesięcioma takimi osobami w ciągu roku. Na ogół połowa z nich (czyli pięć osób) jest ściślej związana z organizacją, co oznacza, że angażuje się co najmniej raz w miesiącu.
Zdecydowanie najczęściej z pracy wolontariuszy korzystają organizacje działające w obszarze usług socjalnych i pomocy społecznej (78%). Najrzadziej robią to natomiast stowarzyszenia i fundacje zajmujące się sportem (58%) oraz rozwojem lokalnym (55%).
Współpraca z wolontariuszami jest też najbardziej typowa dla fundacji i stowarzyszeń o największych budżetach. Wśród najmniej zasobnych organizacji wystarczającym wkładem pracy jest zazwyczaj aktywność członków, czyli tak zwany wolontariat wewnętrzny. Fundacje i stowarzyszenia o największych budżetach działają na ogół na większą skalę, a zapotrzebowanie na pracę wolontariuszy jest tym samym wśród nich większe. Nie oznacza to jednak, że działają „bardziej społecznie”, niż biedniejsze organizacje. Im większy budżet, tym więcej nie tylko wolontariuszy, ale także płatnych pracowników.
Widać więc, że im większa skala działania organizacji, im większy zasięg realizowanych przez nią projektów – tym częściej w pracy stowarzyszenia lub fundacji obecny jest wkład w postaci zaangażowania wolontariuszy. Wspomniana zależność jest także widoczna, kiedy spojrzymy na organizacje działające wyłącznie lokalnie lub też szerzej: regionalnie, ogólnokrajowo lub międzynarodowo. Im szersze kręgi zatacza działalność organizacji, tym częściej zdarza się, że angażuje ona wolontariuszy.
Wolontariusze zamiast członków?
Skąd bierze się coraz większe zapotrzebowanie organizacji na pracę wolontariuszy? Jednym z powodów może być poziom zaangażowania członków stowarzyszeń w życie swoich organizacji. Mówimy tutaj oczywiście tylko i wyłącznie o stowarzyszeniach, gdyż fundacje, stanowiące 17% sektora pozarządowego, w świetle prawa członków nie mają. Od 2008 roku obserwujemy systematyczny spadek liczebności członków stowarzyszeń. W 2015 roku przeciętne stowarzyszenie liczy trzydzieści osób, podczas gdy jeszcze siedem lat temu było ich czterdzieści.
Wpływ popularności fundacji
Co to jest NGO? Ile jest w Polsce NGO? Czym zajmują się NGO? Dowiesz się w serwisie fakty.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)