Udział w wolontariacie na obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego to nie tylko chęć niesienia pomocy i wsparcia, ale także niepowtarzalna okazja do poznania historii tego najtragiczniejszego wydarzenia z dziejów naszego miasta od naocznych światków, uczestników walk.
Wolontariusze podczas pięciu spotkań mieli możliwość poznać i posłuchać relacji prof. Barbary Otwinowskiej „Błękitny Witek”, Aleksandry Sękowskiej „Oleńka”, Edmunda Baranowskiego „Jur”, Alojzego Pawła Józefowskiego „Sadyba” i Lucjana Wiśniewskiego „Sęp” i „Wierny”. Powstańcy opowiadali historie swojego życia, udziału w powstaniu i swoje dalsze, powojenne losy. Była to wyjątkowa okazja dla młodych ludzi osobistego poznania niezwykłych warszawiaków, spotkania z historią zarówno poszczególnych osób, jak i stolicy.
Szczególny charakter miało poniedziałkowe spotkanie z prof. Barbarą Otwinowską, która 11 czerwca obchodziła 90. urodziny. Wszyscy zebrani złożyli uczestniczce powstania życzenia i odśpiewali 200 lat. Jubilatka otrzymała także kwiaty od Prezydent Warszawy wręczone przez przedstawicieli m.st. Warszawy i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Kandydaci na wolontariuszy, których zgłosiło się 545, są już po rozmowach rekrutacyjnych. Obecnie dla części z nich trwają szkolenia, których cykl składa się z:
- warsztatów z komunikacji interpersonalnej,
- szkoleń historycznych - spotkań z powstańcami,
- zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego w towarzystwie wolontariuszy-przewodników na co dzień działających aktywnie w MPW.
Docelowo z grupy zgłoszonych zostanie wybranych około 450 wolontariuszy, którzy wezmą udział w obchodach rocznicowych pomagając m.in. podczas oficjalnych uroczystości, wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, w centrum prasowym, w centrum informacyjnym dla powstańców.
Projekt wolontariatu wspierającego organizację obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego prowadzony jest wspólnie przez m.st. Warszawę oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy