Zwiększenie aktywności społecznej osób młodych na rzecz seniorów – mieszkańców Domów Pomocy Społecznej w Poznaniu. Przełamywanie stereotypowego postrzegania młodzieży i doprowadzenie do podejmowania współpracy międzypokoleniowej. Takie cele postawiła sobie grupa nieformalna – Animatorki Wolontariatu i przy wsparciu Stowarzyszenia CREO odniosła sukces.
Projekt był realizowany w terminie 1.05.2016-30.06.2016r. przez grupę nieformalną we współpracy z Patronem – Stowarzyszeniem CREO.
W ciągu dwumiesięcznego okresu trwania projektu pn. Wolontariat z Klasą młodzież z dwóch poznańskich szkół – Liceum Ogólnokształcącego nr V w Poznaniu oraz Zespołu Szkół Odzieżowych im. W. Reymonta została zaproszona do udziału w niecodziennym przedsięwzięciu.
Młodzież uczestniczyła wpierw w swojej szkole w warsztatach dotyczących starości (z wykorzystaniem symulatora starości), a następnie w spotkaniu na temat niepełnosprawności z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego.
Podczas warsztatów z symulatorem starości uczniowie zostali zapoznani z tematyką starości, mogli także wczuć się w sytuacje osoby starszej dzięki specjalnemu kombinezonowi. Symulator imitował odczucia osoby w wieku około 75 lat. Uczniowie mogli w nim poruszać się w przestrzeni szkoły, doświadczając trudności w codziennym funkcjonowaniu – symulator imitował zmniejszoną ruchliwość stawów, osłabienie mięśni i kości, gorszy wzrok i słuch. W ramach symulatora uczniowie założyli także moduł imitujący chorobę Parkinsona. Młodzież nakładając na siebie symulator doświadczyła w pewien sposób starości, przekonując się, co może sprawiać starszym trudność w codziennych zajęciach.
Natomiast podczas zajęć z wózkiem inwalidzkim uczniowie dowiedzieli się, jak asystować osobie poruszającej się za jego pomocą. W budynku szkoły przećwiczyli wciąganie wózka na schody i poruszanie się po nierównej nawierzchni. Przekazana im została wiedza dotyczącą rodzajów wózków inwalidzkich, dowiedzieli się, na co należy uważać pomagając osobie poruszającej się w ten sposób.
Warsztaty miały za zadanie przełamać strach przed pomaganiem osobom starszym i poruszającym się na wózkach inwalidzkich, poznać problemy z jakimi na co dzień zmagają się osoby starsze i niepełnosprawne zamieszkujące Domy Pomocy Społecznej oraz zachęcić młodzież do współpracy na rzecz seniorów w ramach indywidualnych działań wolontaryjnych w tego typu placówkach.
Aby zainicjować nawiązanie więzi młodzieży z seniorami Animatorki Wolontariatu zorganizowały integracyjne spotkania międzypokoleniowe, podczas których młodzież wspólnie z seniorami wzięła udział w warsztatach artystycznych. Dzięki wsparciu dyrekcji i pracowników placówek, do projektu włączyli się mieszkańcy DPS przy ulicy Bukowskiej oraz Ugory w Poznaniu.
Wspólna praca miała na celu zapoznanie się uczniów z osobami starszymi poprzez wykonanie rękodzieła, rozmowę oraz wzajemną pomoc. Młodzież rozmawiając z pracownikami oraz seniorami poznała także specyfiką instytucji i funkcjonowanie osób starszych w tego typu miejscach.
Wielu z młodych wolontariuszy zadeklarowało kolejne odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej, który odwiedzili i początek swoich działań wolontaryjnych w obszarze pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym. To niekwestionowany sukces tego projektu.
Projekt stał się wstępem do wolontariatu indywidualnego i tworzenia trwałych więzi współpracy młodych z seniorami.
Projekt Wolontariat z Klasą jest dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach konkursu Mikrodotacje Wielkopolska Wiara 2016.