Obecnie w naszym kraju coraz bardziej promowany jest wolontariat. A co to jest i z czym to się je? Kim jest wolontariusz? Jak mamy z nim pracować, zwłaszcza wtedy, kiedy jest to młody człowiek?
Wolontariat
Jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca rzecz innych lub całego społeczeństwa, która wykracza poza związki rodzinne, koleżeńskie, czy przyjacielskie. Mamy kilka rodzajów wolontariatu, na przykład: akcyjny (Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zbiórki żywności), stały (wolontariusz ściśle związany z daną organizacją, np. hospicjum), zagraniczny (praca wolontariusza poza granicami państwa).
Wolontariusz
Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wolontariuszem jest osoba fizyczna, która ochotniczo (dobrowolnie) i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie angażując się w pracę na rzecz m.in. organizacji pozarządowych, organizacji kościelnych czy administracji publicznej.
Jak zacząć?
Misja organizacji, poczucie dołączenia do organizacji, odpowiedzialności za nią to jest to, co zjednoczy wolontariusza z resztą załogi. Zapoznaj wolontariusza z pracownikami! Jeśli wymaga tego jego praca – stwórz mu miejsce! Na przykład, kiedy wolontariusz ma pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji przygotuj dla niego stolik, krzesło w spokojnym miejscu,
Warto, by w organizacji była osoba opiekująca się wolontariuszami. To „koordynator” powinien być osobą odpowiedzialną za młodych wolontariuszy, których zapozna z zespołem, przygotuje dla nich odpowiednie porozumienia, będzie ich przewodnikiem.
To jasne!
Każdy wolontariusz winien mieć jasny, klarowny zakres obowiązków. Powinien wiedzieć dokładnie, co i w jaki sposób ma robić. Natomiast, żeby wolontariusze chcieli na długo zagościć w danej placówce należy stworzyć sprzyjającą atmosferę, przede wszystkim obdarzmy ich zaufaniem i życzliwością. To od nas samych zależy, czy wolontariusz będzie nadal chciał pracować z nami i na rzecz organizacji, którą reprezentujemy.
Dziękuj i jeszcze raz dziękuj!
Wolontariusz nie dostaje wynagrodzenia za swoją (często) bardzo trudną pracę. Pamiętaj o nim kiedy organizujesz nieformalne spotkania dla pracowników organizacji. Pamiętaj o obchodzeniu MIĘDZYNARODOWEGO DNIA WOLONTARIUSZA – 5 grudnia! Doceniaj go, motywuj do dalszego działania! Razem możecie o wiele więcej! Młodzież w porównaniu do osób dorosłych częściej udziela się jako wolontariusz. Często jest to ich pierwsze działanie na rzecz społeczeństwa. Pamiętaj o tym, zadbaj o młodych wolontariuszy! Nie pozwól im się zrazić do tego!
Projekt jest realizowany przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską Związku Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Siecią Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.