Czy moje kompetencje mogą się komuś przydać? Czy starczy mi czasu? Czy podołam? Te i wiele innych pytań zadają sobie ci, którzy chcieliby zostać wolontariuszami. By rozwiać ich obawy Fundacja ORLEN przygotowała poradnik „Twoja droga do Wolontariatu”.
Nie trzeba być superbohaterem, by zaangażować się w wolontariat. Nie potrzebne są do tego nadzwyczajne moce czy nadludzkie umiejętności. – Powiedziałbym nawet, że dopiero będąc wolontariuszem stajesz się superbohaterem – mówi Angelika Niedziółka z Fundacji ORLEN, kierowniczka Programu Wolontariatu Pracowniczego.
Fundacja ORLEN od pięciu lat intensywnie rozwija Program Wolontariatu Pracowniczego w Grupie ORLEN. Tyko w 2023 r. jej wolontariusze zrealizowali blisko 200 projektów wolontariackich. Zaangażowało się w nie ponad 3 tys. wolontariuszy. Potrzebującym podarowali 18,5 tys. godzin pracy.
– Te liczby robią wrażenie, ale wiemy, że potencjał pracowników jest dużo większy. Jest jeszcze wiele osób, które interesują się naszymi akcjami wolontariackimi, myślą o zaangażowaniu, dołączają się do zbiórek. Mają jednak opory przed zrobieniem kolejnego kroku – wyjściem do drugiego człowieka, konfrontacją z czyimś cierpieniem, chorobą, ubóstwem. Zależy nam na tym, by dodać im trochę odwagi, dać szansę, by oswoili się z wolontariatem – tłumaczy Angelika Niedziółka.
Pomóc w tym ma m.in. poradnik „Twoja droga do Wolontariatu”, który Fundacja ORLEN wydała we współpracy z czterema organizacjami pozarządowymi − Centrum Wolontariatu, Fundacją Dobra Sieć, Fundacją Hospicyjną oraz Fundacją dla Szczeniąt Judyta.
ABC wolontariatu
Poradnik „Twoja droga do Wolontariatu” podpowiada, na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć przed zaangażowaniem się w wolontariat. Jest w nim mowa o tym, czym się kierować i jak wybrać cel działań wolontariackich. Czytelnicy dowiedzą się, jak pomagać z głową, a nie tylko z sercem, o co zapytać organizację, na rzecz której chcemy podjąć się działań dobroczynnych, na co zwrócić uwagę przy planowaniu akcji dla różnych grup beneficjentów (seniorów, dzieci, osób z niepełnosprawnościami).
− W poradniku mówimy o tym, czym się charakteryzuje wolontariat na rzecz ciężko chorych, pokazujemy możliwości, jakie daje e-wolontariat, radzimy, na co zwrócić uwagę, działając na rzecz bezdomnych zwierząt. Przekonujemy, że każdy z nas ma do zaoferowania coś, co może potrzebne komuś innemu – wylicza Angelika Niedziółka.
W publikacji Fundacji ORLEN nie zabrakło też inspiracji. Czytelnicy znajdą w nim pomysły na akcje, gotowe scenariusze działań na rzecz różnych grup odbiorców.
− Poradnik „Twoja droga do Wolontariatu” został tak skonstruowany, by służył zarówno tym, którzy myślą o wolontariackim debiucie, jak i osobom z doświadczeniem w pomaganiu. W wolontariacie też warto się doskonalić, profesjonalizować działania tak, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby innych i wykorzystywać nasze zasoby i talenty – dodaje Angelika Niedziółka.
Pobierz, przeczytaj, działaj!
Choć Fundacja ORLEN przygotowała poradnik „Twoja droga do Wolontariatu” z myślą o prowadzonym w Grupie ORLEN Programie Wolontariatu Pracowniczego, to postanowiła go szeroko udostępnić. Można go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Fundacji ORLEN.
– Treści zawarte w naszym poradniku są uniwersalne. Sprawdzą się, jeśli planujemy podjąć wolontariat z grupą współpracowników czy przyjaciół, jak i wtedy, kiedy planujemy indywidualne zaangażowanie na rzecz jakiejś organizacji czy placówki – mówi Katarzyna Fabbri, członkini Zarządu Fundacji ORLEN. − Pracownikom Grupy ORLEN wolontariat wszedł w krew. Chcemy się jednak dzielić naszym doświadczeniem i szerzyć ideę wolontariatu. Opinie naszych wolontariuszy, które zamieściliśmy w poradniku, pokazują, że wolontariat to nie tylko realna pomoc innym. To też ogromna satysfakcja wolontariuszy, zastrzyk pozytywnej energii i większa pewność siebie – dodaje Katarzyna Fabbri. I zaprasza do tego, by poradnik „Twoja droga do Wolontariatu” pobrać, przeczytać i zacząć przygodę z wolontariatem.
Źródło: Fundacja ORLEN