Dress for Success Poland ma już dwa lata! W środę 5 października w gościnnych progach Arsenal Palace w Chorzowie dyrektor Dress for Success Dorota Stasikowska-Woźniak powitała Jolantę Kwaśniewską, twórczynię Fundacji Porozumienie bez Barier, patronkę działań DfS, Grażynę Kulczyk, twórczynię Starego Browaru w Poznaniu i Dorotę Soszyńską, współwłaścicielkę i dyrektor kreatywną Oceanic.
Panie niezwykle żywo i interesująco opowiadały o swojej drodze do sukcesu i namawiały licznie zgromadzone na sali kobiety do wzięcia we własne ręce swojego losu zawodowego. Nic tak nie umacnia kobiet, jak kreatywna praca bądź prowadzenie własnej firmy.
Dorota Soszyńska po Jolancie Kwaśniewskiej i Grażynie Kulczyk otrzymała tytuł Damy Roku 2011 Dress for Success. Mówiła o trudnej drodze, która przeszła w biznesie, niełatwym godzeniu pracy z obowiązkami domowymi i męską konkurencją. Przekonywała tłumnie zgromadzone panie (400 osób) do pracy pełnej wyrzeczeń ale przynoszącej satysfakcję. Bez włożonego trudu i rozwiązywaniu problemów nie ma radości życia – tak twierdziła.
Dress for Success Poland – filia międzynarodowej, największej na świecie organizacji non-profit pomagającej kobietom bezrobotnym – istnieje w Polsce dwa lata. Z tej okazji, oprócz przyznania tytułu Damy Roku wręczono nagrody dla najlepszych wolontariuszek stowarzyszenia. W tym roku otrzymały je: Jolanta Czech, Ludmiła Jama Voigt, Alina Nowak i Bogusława Przybylak. Nagrodę specjalną odebrała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, a wyróżnienie specjalne Garbriela Lenartowicz z WFOŚiGW.
Uczestniczki Gali wzięły udział w trzech panelach: Bądź eco-nowoczesna, Dla ducha i ciała oraz Przedsiębiorczość i inwestowanie. Na pierwszym z udziałem m.in. Gabrieli Lenartowicz, prezes WFOŚiGW, prof. Violetty Skrzypulec i znanego socjologa Krzysztofa Łęckiego mówiono o nowoczesnej ekologii w gospodarstwie domowym, oszczędzaniu energii, wody, umiejętnym korzystaniu z przyrody i niezanieczyszczaniu środowiska. Zwrócono również uwagę na kobiece i socjologiczne aspekty ekologii. Drugi panel poświęcony był innowacyjnym nanotechnologiom w medycynie i kosmetologii, a także autoprezentacji i kreowaniu wizerunku. Trzeci prowadzony przez psycholog Reginę Hojnę poświęcono niezależności finansowej kobiet i ekonomicznemu bezpieczeństwu rodziny. Panele prowadziły także red. Maja Zawała z Dziennika Zachodniego i Iwona Flanczewska-Rogalska z TVP Katowice.
Odbył się również pokaz mody Anny Drabczyńskiej i Agnieszki Nowińskiej oraz zlicytowano płócienną, białą koszulę z fantazyjnie wiązanym kołnierzykiem za 6 tysięcy złotych, którą specjalnie dla DfS zaprojektowała Eva Minge. W licytacji, Gabriela Chojnacka Pudlo - bizneswoman z Zabrza - pobiła Dorotę Soszyńską.
Na koniec rozmawiano o jednym z projektów realizowanych przez Dress for Success Poland „Wolontariat – dodaj do ulubionych!”, w który zaangażowały się gorąco Jolanta Kwaśniewska, Grażyna Kulczyk i Dorota Soszyńska. W Polsce tylko 12,9% społeczeństwa angażuje się w działalność wolontariacką. To najmniej w całej Europie. Średnia w Unii Europejskiej wynosi 23%, w Anglii 46%, a w Stanach Zjednoczonych aż 57%. Celem Dress for Success na najbliższe lata jest wypromowanie wolontariatu, jako aktywnej, prestiżowej postawy społecznej oraz wykreowanie pozytywnego, atrakcyjnego wizerunku wolontariusza. Wyżej wymienionym paniom zależy na rozpowszechnieniu dobrych wzorów i rozwiązań w tej dziedzinie. W tych działaniach będą czerpać z doświadczeń stowarzyszenia Dress for Sucess i innych organizacji non-profit z całego świata. Chcą rozpropagować ideę wolontariatu w środowiskach biznesowych, naukowych, wśród absolwentów szkół wyższych oraz wszystkich osób aktywnych, lub już nieaktywnych zawodowo.
Źródło: inf. nadesłana