Słowo „wolontariusz” w potocznym rozumieniu wydaje się być zarezerwowane dla ludzi młodych i energicznych. Jednak obecnie, wzorem zachodnich społeczeństw, coraz większa liczba aktywnych osób po pięćdziesiątym roku życia chętnie włącza się w tego typu działania. Jakie więc korzyści mogą one przynieść?
Czy nadaję się na wolontariusza?
Co może dać mi wolontariat?
Działając wolontarystycznie osoby po 50. roku życia, takie jak Ty, mogą w doskonały sposób wykorzystać swój czas wolny, którego po przejściu na emeryturę mają o wiele więcej. Masz więc szansę wypełnić pustkę, która w ten sposób powstała. – Kiedy przestałem pracować, to czułem się trochę zagubiony, nie potrafiłem sobie znaleźć miejsca, nawet w domu – mówi Stanisław Puchalski, wolontariusz 50+. Sporo takich osób dysponuje ogromnym potencjałem, który niejako marnuje się, kiedy przechodzą na emeryturę. Ten potencjał można z powodzeniem zamienić na pomoc najbardziej potrzebującym. Dodatkowo, pomagając innym ciągle poznajesz coś nowego i mimo ukończenia aktywności zawodowej nieustannie uczysz się. Przejście na emeryturę absolutnie nie oznacza bowiem zaprzestania aktywności. Jest to doskonały okres na realizowanie się w pracy wolontariackiej głównie dlatego, że znacząco wzrasta ilość czasu, jaki masz do dyspozycji. – To świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, na nudę, na samotność. Jest to wspaniała okazja, żeby zrobić coś dla siebie, nauczyć się czegoś nowego, wejść w nowe środowisko, poznać nowych ludzi, zrobić coś naprawdę wartościowego – dodaje Stanisław Puchalski.
Dobrowolna działalność ludzi w podobnym Tobie wieku jest o tyle cenna, iż nierzadko są oni fachowcami w poszczególnych dziedzinach i dysponują takimi umiejętnościami, jakich nie posiadają młodzi wolontariusze. Są również bardziej odpowiedzialni. Dodatkowo są w stanie poświęcić o wiele więcej swojego czasu niż ich młodsi współpracownicy, a ich praca jest bardziej rzetelna oraz nierzadko bardziej skrupulatna. Co istotne, wielu młodych wolontariuszy, mimo ogromniej chęci, nie posiada tak wielkiego doświadczenia życiowego, jakim mogą poszczycić się osoby po 50-tce.
I Ty możesz mieć swój udział w życiu najbliższego otoczenia!
Niezwykle ważnym elementem wolontariatu podejmowanego w dojrzałym wieku jest poczucie, że poprzez własną działalność możesz mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie, Twoja aktywność jest znacząca i absolutnie nie ma mowy o jakiejkolwiek bezużyteczności społecznej osób w podobnym Tobie wieku. Działalność taka daje też wyraz Twojej samodzielności i zaradności, co może być istotnym przyczynkiem do docenienia i pochwał nie tylko ze strony najbliższego otoczenia. Rozwiązując problemy najbardziej potrzebujących, w wielu przypadkach z innej perspektywy spoglądasz na swoje własne problemy, które w konfrontacji z kłopotami innych przestają mieć dla Ciebie takie znaczenie, jakie uprzednio posiadały. Rola wolontariusza staje się więc kolejną z ról społecznych, jaką możesz z powodzeniem pełnić. – Wiek emerytalny kojarzył się kiedyś z kapciami, telewizorem i bardzo wolnym życiem. To zaskakujące, że starsi wolontariusze tak chętnie podejmują się wielu odważnych działań, robią coś zupełnie nowego. W człowieku jest potrzeba aktywności, bycia przydatnym. To jest tak naprawdę wyrazem chęci do życia – mówi Agnieszka Jurewicz, psycholog.
Jak zacząć?
Jeśli i Ty chcesz udzielać się w pracy wolontariackiej, ale nie wiesz do końca, jak można to zrobić i jakie konkretnie obowiązki możesz pełnić, to zachęcam do odwiedzenia Regionalnego Centrum Wolontariatu na ul. Związku Jaszczurczego 17 w Elblągu, gdzie zostaną Ci udzielone informacje odnośnie ewentualnego charakteru pracy, dopasowanie jej do Twoich konkretnych predyspozycji fizycznych i wiekowych, a także do ilości wolnego czasu, jakim będziesz w stanie dysponować jako potencjalny wolontariusz.
Organizacje pozarządowe z terenu Elbląga, które są chętne do pozyskania wolontariuszy 50+, ale nie bardzo wiedzą, jak się do tego zabrać, Stowarzyszenie ESWIP zaprasza do siebie. Pomoc coacha oferowana jest w ramach projektu „Quo vadis NGO?” sfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP