Od sierpnia 2012 r. Stowarzyszenie na rzecz Postępu Demokracji ERWIN w regionie świętokrzyskim realizuje projekt „Vademecum Aktywnego Obywatela", który jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. O projekcie mówi jeden z jego inicjatorów, dr Grair Magakian.
Proszę zdefiniować cel główny projektu „Vademecum Aktywnego Obywatela"?
Dużo jest tych młodych i aktywnych?
Przepraszam, ale po co nam taki projekt? Przecież w Polsce z demokracją nie jest aż tak źle!
– Nie do końca się zgadzam z tak optymistycznym podejściem do kondycji demokracji. Rzecz w tym, iż to nie jest kwestia czy ta wiedza nam się przyda jak nowa zabawka dziecku. Chodzi o fakt, że realizacja projektu Vademecum Aktywnego Obywatela w naszym regionie jest wyjątkowo ważna ze względu na nasilenie się zjawisk negatywnych akurat w kwestii aktywności obywatelskiej ludzi młodych. Stowarzyszenie przeprowadziło szereg sondaży w zakresie wychowania oraz aktywności obywatelskiej. Wyniki, szczególnie wśród młodzieży w wieku 16-19 lat są fatalne.
A można zapytać konkretnie? O co chodzi?
– Ponad 71% z nich po prostu nie wie, co to jest aktywność obywatelska – nie ma pojęcia o podstawowych kompetencjach nawet samorządu lokalnego. Co najmniej 63% z nich ma jakieś niewyraziste pojęcie o możliwościach otrzymania informacji, odróżnienia faktów od poglądów itd. Nie będę opowiadał na jakim poziomie są umiejętności pisania pism do urzędów… W sumie można odnieść wrażenie, iż duża „armia” młodzieży przygotowuje się do poddania biurokracji i to bez walki.
A jakie są możliwe przyczyny takiej sytuacji?
– Wnioski są niestety niemniej frapujące, bowiem w rachubę wchodzi brak wychowania do uczestnictwa w demokracji przez szkoły, brak samodzielności w życiu społecznym, słaba świadomość i znajomość praw i obowiązków, bardzo wysoki wskaźnik rodzin skrajnie ubogich, przygnębiające zjawisko eurosieroctwa, migracja młodych mieszkańców powiatu itd.
Pan mówił o „poddaniu się”… jakie mogą być skutki takiego zjawiska?
– Katastrofalne. Drobiazgowa analiza wskazuje, iż pogłębi się apatia i niemoc jeśli chodzi o podejmowanie aktywności społecznej, wzrośnie zjawisko ucieczki młodzieży do dużych ośrodków miejskich i za granicę itd. Więc staramy się przeciwdziałać.
Źródło: Stowarzyszenie ERWIN