Jak powinien wyglądać nasz skwer? Czy nie brakuje na nim ławek i czy oświetlenie jest wystarczające? Którędy powinna przebiegać nowa ścieżka rowerowa? Mieszkańcy coraz częściej decydują o tym, jak powinna wyglądać przestrzeń miejska. Taką możliwość dają im konsultacje społeczne. W Warszawie jest ich coraz więcej. Choć przybierają różne formy, mają wspólny cel - zwiększenie partycypacji społecznej w zarządzaniu miastem.
Rosnąca ilość konsultacji w Warszawie to efekt projektu, jaki przeprowadziło Centrum Komunikacji Społecznej. Jego realizacja była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu przez Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jednym z założeń programu było przeprowadzenie konsultacji we wszystkich dzielnicach stolicy. W Ursusie zastanawiano się nad tym, jak dostosować ofertę kulturalną do potrzeb mieszkańców, na Starym Mieście decydowano, jak przeprowadzić zbliżający się remont, z kolei na Pradze Północ dyskutowano nad zmianami na ulicy Kawęczyńskiej. Dwuletni projekt kończy się z końcem marca, jednak Centrum Komunikacji Społecznej zapewnia, że nie oznacza to końca konsultacji w mieście.
Skwer przy Chmielnej
Wszystko zaczęło się od organizacji pozarządowej, która zajmuje się poprawą wizerunku ulicy Chmielnej. Choć niegdyś Chmielna była jedną z najpiękniejszych ulic stolicy, od kilku lat zmaga się z wieloma estetycznymi problemami, takimi jak nielegalne plakaty, czy graffiti. Jednym z miejsc, które pozostawiają wiele do życzenia, jest niewielki placyk pomiędzy przychodnią a Cepelią. Fundacja „Czy Mogę Pomóc?” poprosiła o pomoc biura architektoniczne. W odpowiedzi dwie firmy przygotowały bezpłatnie koncepcję rewitalizacji skweru. Trzecią koncepcję opracowała studentka architektury krajobrazu. Pomysł remontu spodobał się Urzędowi Dzielnicy Śródmieście, który postanowił przeprowadzić w tej sprawie konsultacje społeczne.
- O to, jak powinien wyglądać skwer chcieliśmy zapytać zarówno mieszkańców Chmielnej, jak i pozostałych warszawiaków. Oni także powinni mieć wpływ na to, jak będzie wyglądało miejsce ich spacerów i spotkań - mówi Urszula Majewska, z Urzędu Dzielnicy Śródmieście.
By zachęcić jak największą grupę osób do konsultacji, na Chmielnej wywieszono wszystkie trzy koncepcje rewitalizacji skweru. Każdy mógł się z nimi zapoznać, zagłosować na najlepszą propozycję oraz zgłosić własne uwagi do projektu. Głos można było zabrać także poprzez specjalne ulotki w kształcie kartki pocztowej. W ten sposób zebrano łącznie ponad sto opinii. Podsumowanie konsultacji zaplanowano na samym skwerze, wzięło w nim udział około 30 osób.
Przy okazji tego spotkania ujawnił się dodatkowy problem - uszkodzonych schodów oraz samochodów zaparkowanych na terenie skweru. - Niektóre samochody stały tam tygodniami, a część z nich wcale nie należała do mieszkańców Chmielnej. Straż miejska niewiele mogła zrobić, ponieważ był to teren wewnętrzny - tłumaczy Urszula Majewska. - Udało nam się zmienić organizację ruchu oraz wyznaczyć nowe miejsca parkingowe. Następnie na miejsce zaprosiliśmy Straż Miejską, która obiecała, że będzie baczniej obserwować ulicę. Dotychczasowe efekty są satysfakcjonujące. Skwer, zgodnie z planami, zostanie wyremontowany na początku wakacji.
Rowerem po Bielanach
Konsultacje przeprowadzone na Bielanach dotyczyły komunikacji rowerowej. Jesienią zeszłego roku urzędnicy pytali mieszkańców o to, jak można poprawić już istniejące ścieżki rowerowe oraz gdzie warto wybudować kolejne. O konsultacjach informowano poprzez plakaty rozwieszone w ośrodkach sportowych oraz ulotki, które rozdawano podczas przejazdu Warszawskiej Masy Krytycznej. Do akcji informacyjnej wykorzystano także internet. Informacje o konsultacjach umieszczono na rowerowych forach internetowych oraz na portalu społecznościowym Facebook.
Mieszkańcy wzięli udział w czterech przejażdżkach rowerowych czterema różnymi trasami. Podczas przejazdów na bieżąco zgłaszali swoje uwagi. Podczas konsultacji zorganizowano także dwa spotkania przy mapie, która prezentowała sieć ścieżek i szlaków rowerowych. Była to okazja do zgłoszenia propozycji, gdzie powinny powstać kolejne ścieżki. Mieszkańcy swoje uwagi przesyłali także drogą mailową. W ciągu półtora miesiąca urząd otrzymał łącznie ponad sto maili z opiniami, propozycjami rozwiązań oraz zdjęciami przedstawiającymi konkretne problemy. W konsultacjach wzięło udział łącznie około 300 osób.
- Część postulatów, jakie zgłosili rowerzyści, były to rzeczy drobne, których realizacja nie wymagała dużych nakładów finansowych - opowiada Anna Miedzińska z Urzędu Dzielnicy Bielany. - Chodziło o braki w oznakowaniu, dziury w nawierzchni, uskoki, wystające krawężniki. Część z tych rzeczy udało się już naprawić. Teraz zaczyna się sezon rowerowy, będziemy naprawiali kolejne. Dzięki konsultacjom dowiedzieliśmy się, jakie są rowerowe priorytety i na co powinniśmy wydawać pieniądze w pierwszej kolejności.
Trzy skwery w Wesołej
Tematem konsultacji przeprowadzonych w Wesołej była modernizacja trzech skwerów: na osiedlu Stara Miłosna, Wola Grzybowska oraz Wesoła Zielona. Spotkania z mieszkańcami poprzedziła akcja informacyjna. Przygotowano trzy profesjonalne makiety, na których przedstawiono każdy skwer. Mieszkańcy, poprzez układanie kolorowych przedmiotów na trójwymiarowej planszy, decydowali o tym, jak konkretnie powinno wyglądać miejsce ich wypoczynku. W podjęciu decyzji pomagali im architekci oraz socjologowie. Najczęściej zgłaszano potrzebę zamontowania dodatkowych ławek, oświetlenia oraz stojaków na rowery. Na jednym ze skwerów zaproponowano wymianę nawierzchni ścieżek oraz montaż stolików do gry w szachy czy chińczyka. W innym postulowano urządzenie ogródka kawiarnianego oraz zamontowanie monitoringu. Konsultacje cieszyły się dużym zaangażowaniem mieszkańców, w każdym ze spotkań wzięło udział kilkaset osób.
Źródło: inf. własna (ngo.pl)