Powtórka z pamięci. Historia Polski – wydaje się, że wszyscy ją znamy - nawet jeśli naszej pamięci umykają jakieś szczegóły, że potrafimy wskazać chwile chwały, wydarzenia, które napawają nas mądrą, niewykluczającą innych narracji dumą. Wydaje się, że nasza historia jest w nas stale obecna, uczymy się jej przecież przez tyle lat w szkole, w rodzinie, na różnych spotkaniach, w czasie świąt narodowych, w muzeach i w przestrzeni miast i miasteczek…
…opowiadających kolejne epizody z życia narodu pomnikami, miejscami martyrologii, tablicami kommemoratywnymi. Tak się właśnie wydaje, ale jak jest w rzeczywistości?
Projekt „Włączeni w historię” został pomyślany jako pozytywna, pozbawiona niepotrzebnych emocji powtórka z historii Polski, z naszej pamięci. Od początku było jasne, że do uczestnictwa w przygotowywanych działaniach jest zaproszony każdy, kto tylko będzie chciał z zaproszenia skorzystać, ale w sposób szczególny wszystkie przygotowywane wydarzenia będą odpowiadały na potrzeby poznawcze osób z niepełnosprawnością sensoryczną. To z myślą o niewidomych i niesłyszących każdy jeden przeprowadzony warsztat, każdy zorganizowany pokaz filmu był opatrzony audiodeskrypcją, napisami dla niesłyszących, tłumaczeniem na język migowy. Chodziło o to, by nikt nie czuł się wykluczony, by, bez względu na niepełnosprawność czy jej brak, każdy zawsze miał taką samą szansę na włączenie się w rozmowę o naszej przeszłości, o tym jak ją chcemy i potrafimy pamiętać. Te rozmowy były niezwykle ważne, może nawet najważniejsze. Oczywiście zarówno trzy wyświetlone, w Mazowieckim Instytucie Kultury i w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, filmy, jak i cztery zorganizowane w Domu Spotkań z Historią i w Instytucie Pamięci Narodowej warsztaty stanowiły ogromną dawkę wiedzy, ale suche informacje, jeśli nie zostaną przepracowane, bardzo szybko potrafią umknąć z naszej świadomości.
A celem projektu było utrwalenie w uczestnikach wiedzy historycznej, było przypomnienie – już na zawsze - pewnych faktów i postaci. Wędrowaliśmy po czasach nie bardzo odległych, bo po wieku XX, który tak dramatycznie zapisał się w historii nie tylko Polski, ale i całego świata. Wędrowaliśmy korzystając np.. z najnowszych tekstów kultury, takich jak dopiero co nakręcony film o rotmistrzu Pileckim. I stawialiśmy pytania, na które szukaliśmy odpowiedzi, ale z którymi także puszczaliśmy uczestników projektowych wydarzeń do domów, do rodzin. Bo to tam historia powinna być opowiadana, przypominana, wskrzeszana, tam pamięć powinna być stale żywa.
Projekt "Włączeni w historię II" został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra 2015
Źródło: Fundacja Kultury bez Barier