Historie wymarzone. Tego już nikt nie zatrzyma. Polska kultura staje się kulturą bez barier, powoli, krok po kroczku, z pewnością nie tak szybko, jak chcieliby ci, którzy starają się tworzyć świat inkluzywnym, otwartym na potrzeby każdej jednej osoby, ale jednak barier w życiu kulturalnym ubywa.
Są one likwidowane w świecie filmu, teatru, znikają z muzeów i to właśnie w nich zmian jest najwięcej, wprowadza się je tam najszybciej, dyskutuje się je tam najczęściej i to właśnie w muzeach najłatwiej znaleźć osoby, które naturalnie stają się zwolennikami idei muzeum bez barier. Muzealnicy, co przy tym ważne, nie zwlekają z podjęciem pracy, gdy już tylko wiedzą co robić, jak i dla kogo, przystępują do działań.
Bydgoszcz, Toruń i Białystok, a więc Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Muzeum Okręgowe i Galeria Arsenał, są kolejnymi instytucjami, w których zaczęło wrzeć. Każda z nich zdecydowała się dołączyć w tym, 2015 roku do projektu „Włącz ich w kulturę. Działania projektowe odbyły się, a potem ruszyła lawina…
Projekt miał jedno zadanie: podzielić się wiedzą, zarazić myślą, że takie działania mają sens, podpowiedzieć sposoby udostępniania muzeum, a potem już tylko i wyłącznie wspierać, konsultować, trzymać kciuki. Od początku było bowiem wiadomo, że jeśli w poszczególnych placówkach nie znajdą się ludzie, którym zechce się chcieć, którzy uwierzą w ideę likwidowania barier i będą chcieli na rzecz tej idei pracować, to projektowe zamierzenia spełzną na niczym, zakończą się niepowodzeniem. Ludzie się jednak znaleźli. Pojawiali się naturalnie, w niewymuszonym stylu dawali znać, że chcą, że wierzą, że będą. Pojawiali się niemal od razu, podczas pierwszych chwil szkoleń z obsługi widza z niepełnosprawnością, a potem angażowali się w proces malowania słowem, w proces tworzenia opisów audiodeskryptywnych dla niepełnosprawnych wzrokowo. I wreszcie stawali naprzeciwko widzów z niepełnosprawnością sensoryczną, by oprowadzić ich po swoim muzeum, by zadać kilka ważnych pytań, by na bieżąco skonfrontować z życiem to, czego się dowiedzieli.
Dwa muzea i galeria dołączyły więc do grupy placówek chcących wyrwać się barierom, ale w każdym ośrodku jest świadomość, że pracy jest mnóstwo, że to dopiero pierwsze kroki. Od czegoś trzeba jednak było zacząć.
Projekt "Włącz ich w kulturę!" był dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Źródło: Fundacja Kultury bez Barier