Zakończyła się ponowna ocena projektów zgłoszonych w obecnej edycji budżetu obywatelskiego. Zwiększyła się pula pomysłów ocenionych pozytywnie. Łącznie mieszkańcy mają do wyboru 1327 propozycji - 1189 dzielnicowych oraz 138 ogólnomiejskich.
Wszystkie zgłoszone projekty podlegały ocenie zgodnie z kryteriami określonymi w dokumencie opisującym zasady budżetu obywatelskiego w Warszawie. Te pomysły, które spełniły kryteria formalne, trafiły do oceny merytorycznej polegającej na sprawdzeniu możliwości ich realizacji. Pracownicy urzędu oceniali m.in. czy projekt można zrealizować we wskazanej lokalizacji i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a także szacowali koszt danego przedsięwzięcia i czas potrzebny na jego wykonanie. Na początku maja opublikowano efekty tej pracy. W ocenie pracowników urzędu blisko 600 projektów nie można było zrealizować w ramach budżetu obywatelskiego. Autorzy projektów, którzy mieli zastrzeżenia do przeprowadzonej weryfikacji złożyli odwołania. Do urzędu wpłynęło 166 wniosków z prośbą o ponowne przeprowadzenie oceny, w tym 28 dotyczących oceny projektów ogólnomiejskich i 138 dzielnicowych.
– Na początku maja opublikowaliśmy wyniki oceny projektów. Autorzy pomysłów, które zostały ocenione negatywnie mogli odwołać się od tej decyzji. Blisko 35% odwołań rozpatrzyliśmy pozytywnie i te projekty również trafią pod głosowanie mieszkańców – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie. – To pokazuje, jak ważna przy ocenie projektów jest współpraca pracowników urzędu z autorami propozycji. – dodaje Karolina Zdrodowska.
Głosowanie rusza 15 czerwca, ale już teraz zachęcamy mieszkańców do zapoznawania się z projektami, które zostaną poddane pod głosowanie – dodaje. Autorów zachęcamy do promocji swoich pomysłów. Nikt tak dobrze nie opowie o tych propozycjach niż ich pomysłodawcy. Postaramy się wesprzeć ich działania i docenić zaangażowanie.
Ostateczne statystyki wyglądają następująco:
- Projekty ocenione pozytywnie: 1327 (68%), w tym projekty ogólnomiejskie - 138 (66%), dzielnicowe -1189 (69%)
- Projekty ocenione negatywnie: 531 (27%), w tym projekty ogólnomiejskie - 60 (29%), dzielnicowe - 471 (27%)
- Projekty wycofane przez autora: 85 (5%), w tym projekty ogólnomiejskie – 10 (5%), dzielnicowe - 75 (4%).
Wyniki oceny wszystkich projektów zostały opublikowane na stronie bo.um.warszawa.pl
2 czerwca wylosowano kolejność projektów na listach do głosowania i teraz jest czas dla autorów tych propozycji na zachęcanie do głosowania znajomych i sąsiadów. Urząd udostępnił mieszkańcom możliwość wygenerowania projektów graficznych plakatów, ulotek i innych materiałów informacyjnych, aby mogli promować swoje pomysły wśród mieszkańców. Urzędnicy stworzyli również bazę miejsc z lokalizacjami, w których mieszkańcy będą mogli legalnie powiesić swoje plakaty zaś 9 czerwca organizują warsztat dotyczący promocji pomysłów przez autorów (obowiązują zapisy).
Autorzy projektów dopuszczonych pod głosowanie mogą pobrać materiały promocyjne ze strony bo.um.warszawa.pl. Wystarczy wejść na kartę danego projektu, który został poddany pod głosowanie i pobrać materiały promocyjne do samodzielnego wydruku.
Głosowanie już od 15 czerwca
W 9. edycji budżetu obywatelskiego do dyspozycji mieszkańców jest ponad 100 mln zł. Głosowanie na projekty potrwa od 15 do 30 czerwca. Wyniki głosowania i lista zwycięskich projektów zostanie ogłoszona 13 lipca. Ich realizacja rozpocznie się w 2023 roku.
Więcej informacji na stronach: um.warszawa.pl/waw/bo i bo.um.warszawa.pl
Źródło: Urząd m.st. Warszawy