Starając się o dotację ze środków administracji publicznej, więc także i Urzędu m.st. Warszawy, trzeba złożyć wniosek na formularzu oferty. Formularz ten został zmieniony na mocy rozporządzenia z 15 grudnia 2010 roku. Obecnie zawiera on również tabelę szczegółowo informującą o tym, z jakich innych źródeł publicznych pochodzi finansowy wkład własny organizacji. O to, czy jej wypełnienie jest obowiązkowe, pytamy Pełnomocnika ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, Marcina Wojdata.
Przypomnijmy: w formularzu oferty (wniosku o dotacje) znajdują się trzy tabele dotyczące finansów: 1. Kosztorys ze względu na rodzaj kosztów, potocznie nazywana tabelą budżetową, gdyż obrazuje budżet projektu; 2. Przewidywane źródła finansowania zadania publicznego, potocznie nazywana tabelą procentową, gdyż procentowo pokazuje konstrukcję finansowania projektu z różnych źródeł; 3. Finansowe środki z innych źródeł publicznych – gdzie wykazuje się, z jakich innych źródeł publicznych organizacja zamierza pokryć finansowy wkład własny. O tę trzecią tabelę dopytują organizacje.
Przypomnijmy: do tabeli tej dołączono w rozporządzeniu przypis (21), który brzmi: „Wypełnienie fakultatywne — umożliwia zawarcie w umowie postanowienia, o ktorym mowa w § 16 ramowego wzoru umowy, stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania. Dotyczy jedynie oferty wspierania realizacji zadania publicznego”.
Intencją włączenia tej informacji do formularza było umożliwienie wprowadzenia zapisu do umowy o dotację, dotyczącego sytuacji, w której organizacja planowała dotację z innych źródeł, np. z urzędu marszałkowskiego, wpisała ją jako swój wkład własny, ale tej dotacji nie otrzymała.
Dlaczego? W przypadku nieotrzymania dotacji z innego źródła właśnie dzięki wcześniejszej deklaracji, zapisanej w tej tabeli (że organizacja otrzyma inna dotację) i temu zapisowi w umowie strony mogą dokonać stosownej zmiany umowy (pomniejszenia wkładu własnego) i realizacja zadania może nie być zagrożona. Jest jednak warunek: organizacja musi poinformować o tym urząd w ciągu 7 dni (taki termin jest wskazany we wzorze umowy w rozporządzeniu).
Uwaga! Koniecznie należy sprawdzić zapisy w umowie dotacyjnej, czy procentowa zmiana wysokości tych środków (bez zmiany całościowej kwoty wkładu własnego) w trakcie trwania realizacji zadania publicznego (projektu) nie wymaga podpisania aneksu. Według wzoru umowy z rozporządzenia – nie wymaga, jednak może zdarzyć się, że umowa podpisana z UM st. Warszawy została zmodyfikowana i zawiera inne zapisy.
Źródło: Centrum Komunikacji Społecznej UM st. Warszawy