Aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia – taka wizja Warszawy wypracowana została przy udziale mieszkańców, ekspertów oraz urzędników podczas prac nad strategią rozwoju Warszawy do 2030 roku.
WARSZAWA w 2030 roku to AKTYWNI MIESZKAŃCY, PRZYJAZNE MIEJSCE, OTWARTA METROPOLIA.
Poprzez poszczególne hasła rozumiemy:
Aktywni mieszkańcy – Warszawa to My, jej mieszkańcy. Podążamy własną drogą, rozwijamy nasze zainteresowania, realizujemy osobiste marzenia i zawodowe ambicje, ale wspólnie angażujemy się w życie miasta i czujemy się za nie odpowiedzialni.
Przyjazne miejsce – Warszawa to miasto, w którym każdy czuje się jak u siebie, wolny i bezpieczny. Bogactwo przestrzeni, wynikające z umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością, środowiska miejskiego z przyrodniczym, lokalności z wielkomiejskością, oferuje wygodę życia i sprzyjające warunki do działania.
Otwarta metropolia – Warszawa to miasto otwarte na świat. Śmiało wychodzące naprzeciw wyzwaniom, inspirujące innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę jest wyjątkowym środowiskiem do kreowania i rozwijania idei. Stanowi ważny węzeł sieci europejskich metropolii.
Debaty, ankieta, konkursy
Praca nad wizją trwała od września 2015 r. W ten etap prac włączeni zostali mieszkańcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także eksperci i urzędnicy. Zorganizowany został cykl debat Warszawa 2030 oraz Konferencja Warszawa 2030. Miasto Przyszłości, w których łącznie uczestniczyło ponad 700 osób. Jednocześnie dostępna była ankieta z pytaniem o to jakiej Warszawy chcielibyśmy za 15 lat. Można ją było znaleźć w ponad 100 lokalizacjach w przestrzeni miejskiej (np. w urzędach dzielnic, domach kultury, ośrodkach sportu i rekreacji) oraz na stronie internetowej
www.2030.um.warszawa.pl. Zebranych było blisko 3000 ankiet.
Mieszkańcy mogli również zabrać głos na temat swojej wizji Warszawy w 2030 r. poprzez udział w takich działaniach, jak:
-
konkurs i wystawa prac plastyczny dla uczniów szkół podstawowych (672 prace),
-
konkurs literacki dla uczniów szkół ponadpodstawowych (45 prac),
-
wspólne pisanie opowiadania o Warszawie przyszłości - Futurestory,
-
projektowanie przestrzeni Warszawy przyszłości w grze Minecraft (36 prac)
Co dalej z budową strategii rozwoju Warszawy do 2030 r.?
Obecnie trwają prace nad diagnozą strategiczną, określającą potencjały i wyzwania stające przed stolicą. W prace zaangażowani są tym razem eksperci, urzędnicy oraz grupy robocze. Przypomnijmy, przy całym procesie budowania strategii pracuje 5 grup roboczych do spraw: społecznych, gospodarczych, przestrzennych, dzielnic i systemowych. W prace pierwszych trzech grupa zaangażowanych jest 25 osób, mieszkańcy, urzędnicy i radni m.st. Warszawy.
Już niebawem, bo w kwietniu, miasto ponownie zaprasza mieszkańców do współpracy przy tworzeniu strategii rozwoju Warszawy do 2030 r., tym razem przy wyznaczaniu celów, które mają nam pomóc osiągnąć wizję naszego miasta. Podczas spotkań w dzielnicach oraz warsztatów uczestnicy dyskutować będą o tym, co trzeba zmienić lub poprawić w Warszawie przyszłości. Zebrane informacje będę punktem wyjścia do dalszych prac nad strategią rozwoju Warszawy.
Łącznie zorganizowanych zostanie blisko 40 wydarzeń, w tym 18 spotkań w dzielnicach, w których udział mogą wziąć wszyscy mieszkańcy oraz 12 warsztatów przeznaczonych dla poszczególnych grup warszawiaków. Mogą w nich brać udział m.in. młodzież i seniorzy, rodzice dzieci do 18 roku życia, przedstawiciele firm tradycyjnych, innowacyjnych, star-upów, a także organizacji pozarządowych. W każdym warsztacie będzie mogło wziąć udział 20 osób. Odbywać się będą również otwarte debaty dla mieszkańców oraz – jak w każdą środę – dyżur osób pracujących nad strategią pn. Środa ze strategią.
Osoby, które nie znajdą czasu, aby przyjść na któreś ze spotkań, miasto zaprasza do kontaktu mailowego na adres:
warszawa2030@um.warszawa.pl. Wszystkie głosy mieszkańców zostaną spisane w postaci raportu, który następnie trafi do grup roboczych ds. aktualizacji strategii. Tym samym będą one podstawą do prac nad celami rozwojowymi Warszawy do 2030 roku.
Strategia rozwoju to dokument określający, w jakim kierunku ma rozwijać się miasto przez następne kilkanaście lat. Pokazuje, jakie cele rozwojowe są najważniejsze. Pozwala też wskazać najistotniejsze działania, na które mają być przeznaczone środki z budżetu miasta. Ta strategia to jeden z najważniejszych dokumentów, który dotyczy każdego mieszkańca stolicy.