W niejednym mieście znajdzie się dzielnica, w której dominuje problem wpływający negatywnie na postrzeganie żyjącej w niej społeczności. Mieszkańcy pewnie zaczęliby działać, gdyby mieli pozytywny bodziec. Tego typu zmiany nie dzieją się jednak z dnia na dzień – potrzebują długofalowego planu złożonego z projektów. Jak prawidłowo tworzyć projekty? O tym czwarty zjazd Szkoły Animatorów/Doradców Społecznych (11-13 marca 2011).
Zjazd tradycyjnie rozpocznie się od omówienia przez SAS-owiczów opracowanego zadania domowego. Tym razem, podczas trzech tygodni przerwy edukacyjnej, uczestnicy szkoły w praktyce poznawali czym są mapy zasobów i potrzeb, pozwalające precyzyjnie określić problemy i predyspozycje społeczności lokalnej i terenu, na którym żyje. A skoro to zostało już rozeznane, można użyć skutecznych narzędzi, by zacząć konstruktywnie działać.
W drugi weekend marca uczestnicy Szkoły poznają jak krok po kroku tworzyć projekt – mały krok w budowaniu całego programu zmian. Najpierw jednak trenerzy przybliżą im technikę rozmowy z problemem według Freda Fishera, nauczą konstruować drzewo problemów i drzewo celów. A kiedy już sam cel projektu zostanie określony, przejdą do zadań, harmonogramu działań, rezultatów, analizy osób kluczowych w projekcie, budżetowania, ewaluacji projektu, matrycy logicznej projektu. Dowiedzą się również jak ważną rolę w zarządzaniu projektem odgrywa wyciąganie konstruktywnych wniosków po zakończonych działaniach i umiejętność korzystania z informacji zwrotnej.
Uczestnikami Szkoły Animatorów/Doradców Społecznych są przedstawiciele Centrów Organizacji Pozarządowych z Warmii i Mazur, a także organizacji wspierających, które przygotowują się do pełnienia takiej funkcji. Jest ich dwudziestu i – jak przyznali dotychczasowi trenerzy Szkoły – potencjał całej grupy zapowiada się całkiem nieźle. Wiedzę teoretyczną i praktyczną tym razem będą im przybliżać: Beata Pawłowicz (trenerka Centrum Aktywności Lokalnej w Warszawie) oraz Bartłomiej Głuszak (doradca i trener Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych).