Najbliższe dni upłyną pod znakiem doskonalenia umiejętności animatorów z Warmii i Mazur. Ci, którzy już pracują w Centrach Organizacji Pozarządowych lub przygotowują się do takiej roli, pogłębiają swoją wiedzę w ramach cyklów edukacyjnych – Laboratorium Animacji Społecznej oraz Szkoły Animatorów/Doradców Społecznych. Co tym razem w programie zjazdu?
Najpierw LAS
Unikanie, dostosowywanie, rywalizacja, kompromis, a może współpraca? Sposobów rozwiązywania i eskalowania konfliktów jest sporo. O wielu się słyszy, choć nieczęsto praktykuje, wiele wciąż pozostaje głównie w świadomości specjalistów w temacie. Rzadko mamy świadomość, że nie patrzymy obiektywnie na sytuację konfliktową, widzimy różne przyczyny zaistniałej sytuacji, niż osoby, których sprawa dotyczy. A wtedy przydałaby się wiedza, którą niegdyś przedstawił Christopher Moor w kole konfliktu. Warto znać też rolę osób trzecich pomocnych w rozwiązywaniu tych kryzysowych sytuacji, kompetencje facylitatora, mediatora. Bez wątpienia wiedza ta przydaje się w pracy animatorów, bo kto, jak nie pracujący ze społecznościami, powinni umieć radzić sobie z sytuacjami konfliktowymi? Tego uczyć się będą uczestnicy Laboratorium Animacji Społecznej podczas trzydniowego zjazdu (11-13 lutego 2011). Moduł poprowadzi Barbara Chruślicka – trener psychologicznego treningu grupowego, specjalista w zakresie umiejętności interpersonalnych, liderskich i budowania zespołów.
Trzecie starcie SAS-owiczów
Również na trzydniowym zjeździe (18-20 lutego 2011) edukować się będą uczestnicy Szkoły Animatorów/Doradców Społecznych. Tutaj tematem wiodącym będzie tworzenie partnerstw i koalicji wokół problemów w środowisku lokalnym. Animatorzy i doradcy poznają sposoby mobilizowania ludzi do działania, co ważne jest w codziennej pracy Centrum Organizacji Pozarządowych. Dowiedzą się w jaki sposób wspierać grupy nieformalne i organizacje pozarządowe, tworząc dla nich inkubator inicjatyw obywatelskich. Poruszone zostaną też zagadnienia natury formalnej, jak tworzeniem umów i porozumień. Zjazd rozpoczną jednak od prezentacji zadania domowego – to kluczowy element edukacji w ramach SAS-u, dzięki któremu wiedza zdobywana podczas szkoły może być na bieżąco konfrontowana z rzeczywistością. Praktyczne umiejętności przybliżać będą dwie trenerki: Monika Hausman-Pniewska z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oraz Magdalena Popłońska-Kowalska ze Stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.
Będą standardy pracy
Oba cykle edukacyjne prowadzone są w ramach regionalnego projektu „COPy Warmii i Mazur. Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Intensywne szkolenia i warsztaty mają wzmocnić pracowników Centrów, co przełoży się na jakość świadczonych przez nich usług. Jeszcze w tym roku przygotowane zostanie narzędzie, które umożliwi certyfikację kadry pracującej w ramach COP-ów.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych