WiM. Głos młodzieży się należy! [RELACJA]
Według Sieci Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur konsultacje to narzędzie, które pozwala zebrać opinie, rady młodych osób oraz na wymianę poglądów. Konsultacje umożliwiają młodym wypływać na decyzję.
W zakresie organizacji konsultacji szkolili się przedstawiciele organizacji młodzieżowych oraz urzędnicy. Wszyscy przekonali się, że narzędzie, jakim są konsultacje służą przede wszystkim po to by:
- Młodzi ludzie utożsamiali się z tematem, który ma dla nich istotne znaczenie
- Tworzyć programy i oferty adekwatne do potrzeb młodych
- Zebrać opinię młodych na temat propozycji
- Budować zaangażowanie u młodych
- Generować nowe pomysły.
Jedną z uczestniczek była Agata Kot, która w swojej organizacji (ZHP) jest animatorem grupy młodzieży w wieku 16-26 lat. – Czasami zapominamy o tym, aby zachęcić młodsze osoby do podejmowania decyzji, przyzwyczajać ich do współdecydowania. Zapominamy w jaki sposób możemy rozmawiać z młodymi, o tym, że ich głos jest ważny! – mówi Agata Kot, uczestniczka warsztatów szkoleniowych Głos młodzieży prowadzonych przez Monikę Pabijańską.
Podczas szkolenia poznaliśmy zasady przygotowań do konsultacji:
- Wsłuchaj się w głos młodzieży,
- Poznaj grupę docelową: młodzież młodzieży nierówna,
- Korzystaj z narzędzi, np. fiszka.
Jak mamy się przygotować? Co to jest fiszka?
Fiszka konsultacji ma za zadanie pomóc nam zaplanować konsultacje. Pozwala przewidzieć jak i przemyśleć wszystkie elementy, które powinniśmy uwzględnić w tym procesie.
Fiszka, czyli: temat projektu, krótki opis projektu, cel włączenia młodych, metoda, proces rekrutacji, miejsce/czas trwania konsultacji, sposób archiwizowania konsultacji, sposób ewaluacji.
Język ma być konkretny, ponieważ młodzi nie lubią ogółów, ale ma być młodzieżowy. Zadaniem organizatora konsultacji jest określenie celu spotkania oraz informacja – co z tym dalej? Jakie działanie przyniesie efekty? Młodzież uwielbia działania spontaniczne – pamiętaj o tym!
Podczas warsztatów szkoleniowych poznaliśmy kilka metod konsultacji, między innymi:
- Kawiarenka obywatelska,
- Houston! Mamy problem!
- World Cafe,
- Drzewko życzeń.
Mamy nadzieję, że warsztaty szkoleniowe pozwolą nam zmieniać rzeczywistość!
Informacji o projekcie udzielają:
Projekt jest realizowany przez Chorągiew Warmińsko-Mazurską Związku Harcerstwa Polskiego w partnerstwie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Siecią Organizacji Młodzieżowych Warmii i Mazur ATOMY współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Hufiec ZHP Elbląg