Spółdzielnia socjalna łączy w sobie dwie działalności: gospodarczą i społeczną. Doskonałym tego przykładem jest BARKA, która tworząc spółdzielnię podmiotów prawnych, stworzyła miejsca pracy osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, w tym wypadku, głównie osobom niepełnosprawnym.
Dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, praca, to taki rodzaj aktywności, która przynosi dochód, ale także pozwala „normalnie” żyć, zdobywać doświadczenie, poszerzać horyzonty, umiejętności i zaspokajać własne aspiracje, a nierzadko, po prostu się usamodzielniać.
Działalność spółdzielni ma na celu świadczenie usług społecznych w Środowiskowym Domu Samopomocy - Barka. Spółdzielnia powstała z pomocą dofinansowania uzyskanego dzięki projektowi: „Poznaj biznes…” i sumie 200 000 zł, jak dotychczas, największej przyznanej dotacji dla biorących udział w projekcie.
Większość z dziesięcioosobowej grupy to osoby niepełnosprawne. Środowiskowy Dom Samopomocy, którego obsługą się zajmują, czyli: sprzątaniem, gotowaniem i pracami konserwatorskimi, posiada doświadczenie w pracy z osobami starszymi, z zaburzeniami psychicznymi oraz osobami niepełnosprawnymi. Ponadto, plan tygodnia w Barce przewiduje także mnóstwo różnorodnych terapii zajęciowych, które są istotną dziedziną rehabilitacji. Jak sami piszą o sobie: „Wiek, stan ducha czy umysłu, to nie powód, byś Ty lub ktokolwiek z Twoich bliskich siedział bezczynnie w domu. Przyjdź do nas, zobacz, że możesz cieszyć się każdym dniem.” Członkowie spółdzielni już od maja wydatkują dotację na założenie, a potrzeb nie jest mało. Począwszy od remontu pomieszczeń , po kupno samochodu i sprzętu niezbędnego do pracy.
Docelowo, pracownicy spółdzielni planują wprowadzić na rynek nowe produkty spożywcze, jakimi są - Muszle św. Jakuba, czyli minipierożki, ciasteczka, które różni nadzienie (od słodkiego po warzywne). Obecnie ich praca skupia się głównie na dostarczaniu posiłków do domu pomocy społecznej, a w niedalekiej przyszłości pragną dotrzeć ze swoimi produktami i usługami również do odbiorców zewnętrznych, czego im serdecznie życzymy.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Źródło: Stowarzyszenie ESWIP