Weekend 16-18 lipca był czasem ostatniego spotkania grupy II Edycji Szkoły Animatorów Społecznych, realizowanej w ramach projektu Niezbędnik Animatora. Zjazd odbył się w Kaczym Bagnie – Miejscowości Inicjatyw Pozytywnych.
Po przyjeździe i pysznym obiedzie grupa poświęciła pierwszą cześć spotkania na odświeżenie wiedzy na temat pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania dla działań społeczności lokalnych. Poznali inne dobre praktyki niż Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Trenerka zaprezentowała możliwości wykorzystania Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Funduszu Norweskich itp.
Na kolejnym etapie szkolenia odbyły się warsztaty poświęcone zagadnieniom komunikacji i budowania relacji w zespole. Celem tego modułu jest zwiększenie wiedzy na temat podstawowych jak i zaawansowanych umiejętności skutecznej komunikacji, podniesienie umiejętności dotyczących budowania spójnego komunikatu, przekazywania informacji zwrotnej, korygowania oraz chwalenia. Istotnym aspektem podczas warsztatów było zwiększenie wiedzy na temat procesu grupowego i ról jakie pełnią członkowie zespołu.
Mimo upalnej sobotniej pogody od samego rana uczestnicy aktywnie uczestniczyli w warsztatach z aktywnego słuchania, podczas których omówiono parafrazowanie, precyzowanie informację zwrotną oraz blokady utrudniające komunikację. Nie zabrakło również podstawowych zasad pełnej komunikacji, komunikacji niewerbalnej. Dużo pozytywnej energii wykazano podczas zajęć z zakresu precyzowania wypowiedzi, korygowania oraz chwalenia. Nikt się nie spodziewał, że to dość trudne zadanie. Po długich i wyczerpujących próbach komunikowania się uczestnicy przeanalizowali swoją własną komunikację i podsumowali dzień pełen wrażeń. Wieczorem czekała ich bowiem niespodzianka – gospodarze Kaczego Bagna przygotowali dla każdego z uczestników lampiony życzeń. Zadaniem naszych animatorów było zapisanie na swoim lampionie życzenia i puszczenie go do nieba. Piękne i wzruszające widowisko. Każdy w milczeniu obserwował swój odlatujący lampion, z nadzieją iż dane życzenie się spełni.
Niedzielny poranek to czas na warsztaty z roli w zespole, roli w grupie. Przeprowadzone zostały zajęcia zarówno merytoryczne jak i warsztaty ruchowe. Po przerwie omówiono proces grupowy jaki miał miejsce podczas całej Szkoły Animatorów Społecznych. Całą grupę podzielono na trzy mniejsze i zewaluowano wszelkie działania, które miały miejsce w trakcie realizacji projektu Niezbędnik Animatora. Na zakończenie powstało drzewo ewaluacji, na którym każdy z uczestników umieścił dwa swoje listki –na jednym zapisywał co mu się podobało podczas całego cyklu, na drugi to co byśmy zmienili.
Uważam, że proces edukacyjny który był założeniem projektu został w pełni zrealizowany. Uczestnicy znacznie podnieśli swoje umiejętności jako liderów –animatorów. Dodatkowym atutem jest to że bardzo się ze sobą zżyli, smutno im było się rozstać. Na pewno nie raz jeszcze usłyszymy o poczynaniach naszych animatorów we własnych społecznościach lokalnych – tego im życzę!