Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy działa od marca 2015 roku - jego oferta to działania edukacyjne i animacyjne dedykowane małym miejscowościom - wszędzie tam, gdzie nie ma domu kultury, świetlicy kadra Uniwersytetu widzi miejsce dla siebie. II edycja projektu "Kultura w terenie" poświęcona jest sztuce, inspirowaniu dzieci do tworzenia i poznawania różnorodnych wizji na rolę artysty i sztuki.
Impresjonizm, dadaizm, surrealizm, kubizm, fluxus - to niektóre prądy w sztuce, które poznają najmłodsi mieszkańcy i mieszkanki Gieczna, Dąbrówki i Szczawina podczas zajęć Wędrownego Uniwersytetu: Kultura w terenie. Półroczny projekt poświęcony jest sztuce, odkrywanej w niezwykle praktyczny sposób - uczestniczki i uczestnicy poznają poszczególne nurty tworząc jak reprezentujący je artyści - za nimi impresjonistyczny plener, tworzenie dadaistycznych kolaży, malowanie kubistycznych martwych natur, zabawy fotografią jak u surrealistów itp.
Pierwsza część projektu zwieńczona była wystawą prac, kolejnym etapem było odkrywanie własnego potencjału twórczego. Powstawały reportaże filmowe o miejscowościach, ciekawych mieszkańcach, zespołach ludowych, które tam działają. Ostatni etap projektu to "Artyści na wsi" - do każdej miejscowości zaproszono artystów, którzy przygotują z dziećmi akcję parateatralną, muzyczną, performatywną.
Projekt jest finansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna
Źródło: www.wedrowny.edu.pl