Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Warszawskie organizacje wybrały przedstawicieli, którzy wejdą w skład trzeciej kadencji Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Głosowało 271 fundacji i stowarzyszeń. Oto werdykt!
Reprezentantami organizacji pozarządowych w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego będą:
Reklama
1) Marta Lewandowska (114 głosów) – od lat związana ze Stowarzyszeniem OPTA, w latach 2006-2010 była członkinią zarządu i prezeską organizacji. Przewodniczy DKDS w Śródmieściu od początku jej istnienia. Jest współzałożycielką sąsiedzkiego Stowarzyszenia MOKO oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Pniewy. Była członkinią drugiej kadencji Warszawskiej Rady Pożytku.
2) Anna Gierałtowska (113 głosów) – była jedną z osób, które tworzyły ideę komisji dialogu społecznego. Przewodniczyła KDS ds. Przeciwdziałania Alkoholizmowi, była inicjatorką powstania DKDS w Śródmieściu, a także wiceprzewodniczącą pierwszej i drugiej kadencji Warszawskiej Rady Pożytku. Zawodowo związana jest z Powiślańską Fundacją Społeczną, jest jej prezeską.
3) Andrzej Mrowiec (99 głosów) – przewodniczący KDS ds. Muzyki, uczestniczy w pracach KDS ds. Dziedzictwa Kulturowego oraz DKDS Śródmieście i Mokotów. Działa również w Forum Dialogu Społecznego. Był członkiem Warszawskiej Rady Pożytku w pierwszej i drugiej kadencji. Kieruje Warszawskim Towarzystwem Muzycznym.
4) Bartłomiej Włodkowski (99 głosów) – prezes Fundacji AVE, członek prezydium KDS ds. Edukacji, przewodniczący DKDS na Białołęce i członek Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Był członkiem drugiej kadencji Warszawskiej Rady Pożytku. Zainicjował i prowadził wiele programów edukacyjnych integrujących pokolenia i aktywizujących osoby niepełnosprawne.
5) Andrzej Trzeciakowski (98 głosów) – zaangażowany w prace KDS ds. Sportu, KDS ds. Edukacji oraz DKDS na Mokotowie. Jest założycielem „Partnerstwa dla Mokotowa”, angażuje się w wiele inicjatyw w obrębie sportu, kultury i spraw społecznych.
6) Tomasz Harasimowicz (66 głosy) – przewodniczący KDS ds. Przeciwdziałania Narkomanii i HIV/AIDS, od wielu lat terapeuta w Stowarzyszeniu MONAR, uczestniczy w spotkaniach Forum Dialogu Społecznego, był członkiem pierwszej kadencji Warszawskiej Rady Pożytku.
7) Paulina Gajownik (40 głosów) – była członkinią zarządu ZHP, prezeską Fundacji im. Augustina Jeana Fresnela, menadżerką Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, obecnie zarządza Chorągwią Stołeczną ZHP.
8) Marek Chodaczyński (38 głosów) – jest współzałożycielem i prezesem stowarzyszenia Unia Teatr Niemożliwy – teatr lalek dla dorosłych. Jest przewodniczącym Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Ochocie, członkiem prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Teatru oraz Komisji Dialogu Społecznego ds. Kultury. Uczestniczy również w spotkaniach Rady Organizacji Pozarządowych przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był członkiem Warszawskiej rady Pożytku pierwszej i drugiej kadencji.
9) Agnieszka Kozłowska (36 głosów) – członkini zarządu Fundacji Otwarty Kod Kultury oraz członkini Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego ASIFA Polska. Uczestniczy w spotkaniach KDS ds. Kultury oraz DKDS w Śródmieściu.
10) Marek Ślusarz (28 głosów) – założyciel i prezes Fundacji Jeden Muranów. Od dwóch lat przewodniczy DKDS na Woli. Mocno zaangażowany w warszawski budżet partycypacyjny i wiele innych społecznych inicjatyw.
Dwuletnia kadencja
Warszawska Rada Pożytku to organ opiniująco-doradczy. Na pierwszy rzut oka przypomina komisję dialogu społecznego, jej struktura i rola są jednak inne. KDS-y zajmują się sprawami dotyczącymi konkretnych dziedzin, WRP pracuje nad tematami strategicznymi. W jej skład, oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych (dziesięć osób wyłonionych na drodze dwuetapowych wyborów) oraz urzędników (siedem osób wskazanych przez Prezydent m.st. Warszawy), wchodzą również radni (trzy osoby wybrane przez Radę m.st. Warszawy). Członkowie Warszawskiej Rady Pożytku wybierani są na dwa lata. Obecna kadencja potrwa do 2017 roku. Praca w Radzie ma charakter społeczny, jej członkowie nie pobierają wynagrodzeń.
Warszawska Rada Pożytku istnieje od 2011 roku. Jej funkcjonowanie to prawa zagwarantowane przez Ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W maju 2010 roku grupa warszawskich NGO wystąpiła z wnioskiem do Prezydenta m.st. Warszawy o utworzenie WRP. Kilka miesięcy później Rada m.st Warszawy przyjęła uchwałę, które określiła, jak będzie funkcjonowała Warszawska Rada Pożytku i jak będzie wyglądał wybór jej członków. W lutym 2011 roku Prezydent m.st. Warszawy utworzyła Radę.
Dwuetapowe wybory
Wybory pozarządowej części Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego składały się z dwóch etapów. W pierwszej fazie (od 2 lutego do 6 marca) komisje dialogu społecznego rekomendowały po jednym z kandydatów. Z tej możliwości skorzystało 16 spośród 30 KDS-ów. W drugim etapie (od 16 marca do 17 kwietnia) organizacje pozarządowe, które działają na terenie Warszawy, głosowały na swoich faworytów. Można było wskazać maksymalnie 10 osób, bo tyle jest miejsc zarezerwowanych dla przedstawicieli trzeciego sektora. Głos oddało 271 fundacji i stowarzyszeń (w tym 26 głosów nieważnych). Wybrani zostaną rekomendowani Prezydentowi m.st. Warszawy do powołania ich do składu trzeciej kadencji Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.