Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Razem” swoją działalność prowadzi od 2007 r. Jego misja sformułowana została we wstępie do statutu organizacji: „Jak zmienić świat? Ja się trochę zmienię, ty się trochę zmienisz, to i świat wokół nas też się trochę zmieni”. Założenie Stowarzyszenia zostało zainicjowane przez dwie koleżanki w średnim wieku, które chciały zmienić swój świat i chciały też zachęcać innych do zmieniania swojej sytuacji życiowej.
Pierwszym działaniem nowopowstałego Stowarzyszenia było uruchomienie grupy wsparcia dla członków rodzin i przyjaciół osób uzależnionych. W tamtym okresie Stowarzyszenie nie miało własnego lokalu, ani żadnego miejsca gdzie mogłoby prowadzić swoją działalność. Dysponowało natomiast bardzo cennym potencjałem – zaangażowaniem członków i determinacją zarządu. Dzięki uporowi Pań Prezes i Wiceprezes oraz życzliwości Proboszcza Parafii NMP Królowej Polski w Koninie grupa Al-Anon „Podaj Rękę” zaczęła się spotykać w sali biblioteki parafialnej przy Kościele. Mimo że już od kilku lat Stowarzyszenie dysponuje lokalem przy ul. Chopina 6 w Koninie, z pełnym wyposażeniem i możliwością organizowania spotkań grupowych, grupa Al-Anon nadal korzysta z gościnności Parafii. W parafialnej bibliotece corocznie organizowany jest też Punkt Udzielania Porad. Dzięki dotacjom Wojewody Wielkopolskiego znajdują tam wsparcie osoby w kryzysie osobistym, podlegające przemocy, narażone na kontakt z alkoholem i narkotykami lub zażywające środki uzależniające, a także nieradzące sobie w sytuacjach wychowawczych. W punkcie dyżuruje psycholog, terapeuta uzależnień, pedagog.
Swoimi działaniami Stowarzyszenie obejmuje różne grupy osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej, społecznej. Dzięki aktywności w pozyskiwaniu środków na realizację działań statutowych Stowarzyszenie może realizować zadania kierowane między innymi do uczniów, rodzin zagrożonych marginalizacją, seniorów, społeczności romskiej. Działania podejmowane przez Stowarzyszenie koncentrują się głównie w obszarach szeroko rozumianej profilaktyki antyuzależnieniowej, organizowania pomocy kierowanej do rodzin i osób zagrożonych wykluczeniem, wyrównywania szans edukacyjnych uczniów, szczególnie ze środowisk zagrożonych marginalizacją z uwagi na patologie i/lub ubóstwo, a także promocji i organizacji wolontariatu w celu zapewnienia możliwości zintensyfikowania podejmowanych działań.
Na realizację podejmowanych działań Stowarzyszenie pozyskuje środki aplikując w ramach konkursów finansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz dotowanych przez Wojewodę Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Konina.
Od kilku już lat Stowarzyszenie podejmuje działania służące zapewnieniu rodzinom zagrożonym marginalizacją bezpośredniej opieki asystenta rodziny. W tym obszarze pozyskiwane są między innymi środki finansowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Podczas realizacji projektów zawiązanych z zadaniami asystenta rodziny Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z konińskim Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Opieka nad rodzinami jest realizowana w formie coachingu. Asystent udziela rodzinom pomocy w zakresie uzgodnionych wspólnie problemów i potrzeb. Pomoc ta uwzględnia zarówno potrzeby podopiecznych, jak i ich gotowość do podejmowania działania. Asystent pracuje z całą rodziną, ponieważ problemy jej członków są ściśle powiązane. Każda rodzina jest inna i potrzebuje innego postępowania. Zwykle jednak zaczyna od pomocy w rozwiązaniu najpilniejszych problemów socjalnych, które często uniemożliwiają rodzinie jakiekolwiek perspektywiczne działanie. Po uporaniu się z bieżącymi sprawami często na pierwszy plan wysuwają się problemy i konflikty rodzinne. Bez ich satysfakcjonującego rozwiązania trudno wyeliminować uzależnienia, przemoc czy zaniedbywanie dzieci, nie mówiąc już o stałej pracy czy uzupełnianiu wykształcenia. Asystent podejmuje więc pomoc w zrozumieniu i rozwiązaniu problemów psychologicznych rodziny oraz w motywowaniu jej do zmiany sytuacji kryzysowej, na przykład podjęcia leczenia odwykowego, poszukiwania pracy, modyfikowania postaw rodzicielskich. Często dopiero wtedy pojawia się u członków rodziny wiara we własne możliwości oraz energia do uzupełniania wykształcenia, podnoszenia kwalifikacji i wreszcie podjęcia i utrzymania stałej pracy. Wymaga to sformułowania kontraktu dotyczącego zarówno zakresu i form pomocy ze strony asystenta, jak i gotowości do konkretnych działań ze strony podopiecznych. Asystent pomaga wtedy w znalezieniu możliwości podnoszenia kwalifikacji lub miejsca pracy, w przygotowaniu się podopiecznego do funkcjonowania na rynku pracy, ale przede wszystkim wspiera w pokonywaniu trudności w realizacji jego zamierzeń i podtrzymuje w kryzysach i wahaniach wiary we własne siły.
Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Razem” to dynamicznie rozwijająca się organizacja, sukcesywnie pozyskująca wolontariuszy i sympatyków. Członkowie Stowarzyszenia nie poprzestają na aktualnie podejmowanych okresowych działaniach uzależnionych od możliwości pozyskania środków w ramach konkursów – plany rozwoju zakładają taki kierunek działalności Stowarzyszenia, który przełoży się na udzielanie stałej, systematycznej pomocy grupie najbardziej potrzebującym wsparcia członkom lokalnej społeczności.
Źródło: Działamy Razem