Zaangażowanie się w wolontariat może być różne pobudki: od potrzeby samorealizacji, poczucia sensu i życiowej misji, po mniej lub bardziej uświadomione osobiste korzyści. Wolontariusze to osoby o dużej empatii, co z jednej strony skłania ich do poświęcenia swojego prywatnego czasu na niesienie pomocy innym, z drugiej zaś ta sama ponadprzeciętna empatia wystawia ich na oddziaływanie trudnych sytuacji, z którymi mogą przestać sobie radzić.
Ci, którzy pomagają, czasem sami potrzebują pomocy
Współpracowałam z kilkoma organizacjami pozarządowymi, w których miałam okazję zaobserwować zjawisko podatności wolontariuszy pracujących z dziećmi w trudnej sytuacji na syndrom wypalenia zawodowego ze względu na przytłaczający ciężar historii dzieci i piętno środowisk, w których się one wychowują.
Niezależnie od wsparcia, którego udzielają dzieciom, sami wolontariusze wcześniej czy później będą potrzebować wsparcia. Jako osoby ponadprzeciętnie empatyczne, po etapie początkowego entuzjazmu, z czasem mogą przestać radzić sobie psychicznie z trudnymi historiami.
Jeśli są pozostawione same sobie, ich entuzjazm i poczucie sprawczości (autonomii) słabnie, pojawia się stres, rozczarowanie, w rezultacie skłonność do kontynuowania wolontariatu w przyszłości spada.
Dla organizacji pozarządowych wyzwaniem jest zatem nie tylko pozyskanie oddanych i długoterminowo współpracujących wolontariuszy, ale również motywowanie, wspieranie oraz wzmacnianie ich, co ma znaczący wpływ na wzrost zaangażowania oraz satysfakcji ze współpracy z NGO.
Wolontariat, w którym zadbano o dwustronny przepływ energii (od wolontariuszy do organizacji pozarządowych oraz ich podopiecznych, i z powrotem do wolontariuszy) jest szczególnym rodzajem wymiany, z której korzystają organizacje i wolontariusze. Szczególnie jeśli w zamian za długookresowe zaangażowanie otrzymują wsparcie w indywidualnym rozwoju, którego efektem jest wzrost samoświadomości, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych i stresowych, wzmocnienie odporności, większa elastyczność. Tym samym osoby zaangażowane w wolontariat, poza satysfakcją i cennym doświadczeniem, zyskują umiejętności oraz kompetencje niezwykle przydatne w życiu zawodowym.
Jak wspierać i motywować wolontariuszy w organizacjach pozarządowych pracujących z dziećmi
Brzmi dobrze, tylko jak to zrobić? Jak zdiagnozować, czego organizacja i jej wolontariusze najbardziej potrzebują? Jak zaprojektować odpowiadające na te potrzeby szkolenie? Jak trafnie dobrać metody i narzędzia? Jak efektywnie zorganizować zasoby? Niewiele organizacji pozarządowych dysponuje profesjonalnym/kompleksowym programem szkoleniowym dedykowanym dla wolontariuszy pracujących z dziećmi.
Odpowiedzią na te pytania jest projekt: Motywuj. Wspieraj. Wzmacniaj. Program szkoleniowy dla wolontariuszy pracujących z dziećmi.
Kompleksowy modułowy program szkoleniowy dla wolontariuszy właśnie powstaje dzięki współpracy trzech partnerów: firmy COEDRO Coaching Edukacja Rozwój i fundacji Verum z Polski oraz organizacji pozarządowej Change the World z Norwegii, podjętej w ramach Programu Edukacja, finansowanego z funduszy EOG.
Moduły szkoleniowe odnosić się będą do kluczowych obszarów rozwojowych, takich jak motywacja, inteligencja emocjonalna, komunikacja, radzenie sobie z sytuacjami trudnymi, a także wspierające rozwój osobisty wolontariuszy. Program szkoleniowy zawierać będzie również opis, rekomendacje i metodykę zastosowania w każdym module różnych narzędzi szkoleniowo-rozwojowych.
Istotnym elementem Programu będzie również przewodnik dla trenerów, który podpowie, jak badać potrzeby danej organizacji (i jej wolontariuszy), na co zwrócić uwagę, wybierając jeden czy kilka modułów szkoleniowych do wdrożenia.
Na stronie internetowej projektu www.motivus.eu dostępne są już pierwsze materiały – jest to „Raport z dobrych praktyk” opracowany przez stronę norweską (dostępny na chwilę obecną w języku angielskim i norweskim, wkrótce także w języku polskim), który powstał na bazie wywiadów przeprowadzonych w norweskich organizacjach pozarządowych oraz własnych doświadczeń organizacji Change the World. Dokument zawiera szerokie spektrum praktyk i rozwiązań wspierających wolontariuszy w utrzymaniu ich motywacji i zaangażowania. Udział Norwegów angażujących się w wolontariat sięga 80 procent, co może wynikać z kultury społeczeństwa obywatelskiego, jak również umiejętnego zarządzania i wspierania wolontariuszy. Warto zwrócić uwagę na podejście przenikania się roli beneficjenta i wolontariusza, dzięki często praktykowanej zasadzie: „dostałeś pomoc, pomóż innym”. Stąd wiele inicjatyw adresowanych do beneficjentów obejmuje swym zasięgiem również wolontariuszy.
Kolejnym etapem będzie udostępnienie na stronie Modułowego programu szkoleniowego oraz Przewodnika dla trenerów adresowanego do organizacji pozarządowych, które chcą szkolić i motywować swoich wolontariuszy.
Przećwiczyć w praktyce
Przedtem jednak chcemy zaprosić do udziału w webinarium przedstawicieli organizacji pozarządowych, szczególnie tych, które pracują z dziećmi z trudnych środowisk i które dostrzegają potrzebę wzmocnienia swoich wolontariuszy oraz utrzymania ich dłużej w organizacji.
Uczestnicy webinarium, które planowane jest w połowie listopada 2020 r., dowiedzą się o:
- realizowanym przez nas projekcie „Motywuj. Wspieraj. Wzmacniaj“
- możliwości zgłoszenia udziału w pilotażu i przetestowania wypracowywanych rozwiązań we własnej praktyce
- terminie i zasadach korzystania z bezpłatnego programu szkoleniowego dla wzmocnienia własnych wolontariuszy
- tym jak szkoleniowo-rozwojowe wsparcie wolontariuszy przekłada się na dobrostan podopiecznych.
Wkrótce dostępne będą bardziej szczegółowe informacje (w zakładce wydarzenia) z podaniem linku oraz terminu.
Organizacje już teraz zainteresowane przetestowaniem rozwiązań we własnych strukturach zachęcamy do kontaktu: kontakt@motivus.eu.
Monika Górska
COEDRO Coaching Edukacja Rozwój
Źródło: www.coedro.pl