7 grudnia, w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się Wielka Gala Integracji. W tym roku zaproszeni goście, partnerzy, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, administracji rządowej i samorządowej mogli zapoznać się z nowoczesną wizją „Kibicowania bez barier”.
Dariusz Szpakowski przedstawił nowy system relacjonowania wydarzeń sportowych z uwzględnieniem osób niedowidzących, a Krzysztof Ziemiec zaprosił do politycznej dyskusji nt. sytuacji osób z niepełnosprawnością posła Sławomira Piechotę oraz posła Marka Plurę. Podczas Gali ogłoszono wyniki konkursów "Warszawa bez barier" oraz przyznano medale "Przyjaciel Integracji".
Hasłem przewodnim 16. Wielkiej Gali Integracji było „Kibicowanie bez barier” i miało na celu zwrócenie uwagi na konieczność uwzględnienia potrzeb osób z niepełnosprawnością uczestniczących w wydarzeniach sportowych i kulturalnych. Prezydent RP Bronisław Komorowski w swoim przesłaniu przygotowanym specjalnie na tę okazję powiedział m.in. o konieczności likwidacji barier w obiektach sportowych, na stadionach, by osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności mogły uczestniczyć w zmaganiach sportowych nie tylko, jako sportowcy, ale także jako kibice na równych prawach z innymi.
„Chciałbym bardzo, abyśmy wspólnym wysiłkiem także zlikwidowali niekonieczne, niepotrzebne, szkodliwe bariery utrudniające życie osobom zainteresowanym, czasami zaangażowanym w różnego rodzaju dziedziny sportu, ale jednocześnie osoby, które mają problem niepełnosprawności. Chcielibyśmy bardzo, aby i one mogły uczestniczyć nie tylko w zmaganiach sportowych, różnego rodzaju olimpiadach, i które są specjalnie dla nich organizowane, ale również, aby mogły one uczestniczyć jako kibice, jako widzowie na równych prawach z wszystkimi. Konieczne więc jest zlikwidowanie barier natury architektonicznej, organizacyjnej, technicznej, także na obiektach sportowych, na stadionach i wielu innych miejscach” - powiedział Bronisław Komorowski, Prezydent RP
Swoją nadzieję na zmianę obecnego stanu infrastruktury obiektów sportowych dla osób z niepełnosprawnością wyraził również Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy Włodzimierz Paszyński. Posłowie Sławomir Piechota oraz Marek Plura przypomnieli, że zmiany powinny dotyczyć również przepisów prawa i podkreślali, że wymaga to czasu oraz właściwego rozumienia potrzeb wszystkich kibiców. Zebrani w Sali Kongresowej goście oraz widzowie, którzy śledzili Wielką Galę Integracji on-line mieli okazję zobaczyć pokaz filmów prezentujących różne aspekty kibicowania, m.in. przewodnik savoir-vivre’u dla kibica z niepełnosprawnością.
Wszyscy artyści i prowadzący Galę wzięli w niej udział charytatywnie.
Partnerami Gali byli: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Urząd m. st. Warszawy, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Sponsorem generalnym był Fiat, partnerami strategicznymi Mondial Assistance i Orange, a partnerem wspierającym Impel. Transmisję w Internecie zapewniła firma Stream Online. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Jedynka Polskiego Radia, Newsweek, Polsat News i portal niepełnosprawni.pl