Wielcy ludzie z małej wsi - Stowarzyszenie Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego w Siennie
Nie wystarczy tylko chcieć – trzeba też coś od siebie dać. Stowarzyszenie Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego w Siennie to prężna organizacja pozarządowa. Jej członkowie nie czekają na gotowe rozwiązania. Sami skutecznie zarzucają wędkę. Ostatnio Stowarzyszenie uzyskało 35 tysięcy złotych na rozwój aktywności społeczności lokalnej.
Organizacja powstała w 2003 roku. Kiedy ważyły się losy szkoły podstawowej w Siennie, grupa nauczycieli i miłośników tej placówki zawiązała Stowarzyszenie Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. Cel instytucji zakłada wspieranie wszechstronnego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego wsi Sienno. Codzienne funkcjonowanie organizacji przekłada się głównie na wzmacnianie Szkoły Podstawowej im. Jakuba Wujka w Siennie, dbałość o rozwój kulturalny i społeczny mieszkańców wsi czy inicjowanie poszerzania infrastruktury Sienna. To dla mieszkańców wsi i okolic Stowarzyszenie robi najwięcej.
Przy szkole funkcjonuje mała świetlica. Choć wymaga ona od lat remontu i przystosowania do realizowanych w niej działań, obiekt tętni życiem. Mają tam próby dwie szkolne grupy teatralne: Łapu – capu i Łapserdaki. – Aktywność i zaangażowanie dzieci zainspirowały rodziców do własnej aktywności teatralnej – opowiada pani Małgorzata Jazgar, prezes Stowarzyszenia Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. – Dwa lata temu z okazji Mikołajek w wielkiej tajemnicy przed dziećmi przygotowano dwa spektakle słowno-muzyczne. Nazwano je Wieczorem Bajek. Dwudziestu dorosłych przygotowało widowisko, na które ściągnęli nawet mieszkańcy okolicznych wsi.
Namiastka teatru, mająca swą siedzibę w przyszkolnej świetlicy, jest elementem kształtującym kulturę. Przypomina ona również o tradycjach Sienna opisanych choćby w jedenastym tomie „Ludu Polskiego” – dzieła Oskara Kolberga, polskiego etnografa. Tutaj odbywają się organizowane przez Stowarzyszenie już od blisko ośmiu lat, imprezy artystyczne Sienneńskie Klimaty, na stałe wpisane w kalendarz powiatu wągrowieckiego.
Doceniając rolę świetlicy Stowarzyszenie z konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” pozyskało środki finansowe na rozwój teatralnych pasji młodych i dorosłych. W grudniu 2010 roku zakupiono rekwizyty i przybory teatralne – kurtyny, stroje, stelaże do upinania dekoracji. Ponadto świetlica wzbogaciła się o profesjonalny sprzęt nagłaśniający, lampy oświetleniowe oraz dwa duże wentylatory poprawiające komfort aktorów i widzów. Nie zapomniano o działaniach mających bezpośrednio wzmocnić zainteresowanie sztuką teatralną. Grupa młodzieży pojechała do teatru i za kulisami spotkała się z profesjonalnymi aktorami. Na bazie tych doświadczeń powstanie spektakl, który premierę będzie miał 14 stycznia. Wszystkie działania składają się na projekt „Święci się w świetlicy”.
W nazwie stowarzyszenie pojawia się słowo kultura. Otóż nie tylko artystyczne walory regionu są ważne dla członków tej organizacji pozarządowej. Kładzie ona nacisk również na umiejętne i efektywne wykorzystanie wartości środowiska naturalnego. Sienno to wieś położona w gminie Wągrowiec. Jest to stały teren siedliska żurawi czy żeremia bobrów. Występuje tutaj dębina z kobiercem zawilców, obszary bagienne i naturalne zbiorniki wodne. Dla wykorzystania, w celach edukacyjnych i zdrowotnych, tych przestrzeni zielonych, w 2009 roku z środków własnych samorządu, stworzono w pobliskim lesie pierwszą w gminie ścieżkę pieszo-rowerową. Składa się ona z dwunastu tablic przybliżających zwiedzającym rolę lasu, jego mieszkańców i zależności między nimi. Duże zaciekawienie obiektem okazywali mieszkańcy Sienna, wsi sąsiadujących, a nawet przybyli z daleka turyści. W lesie organizowano również zajęcia lekcyjne. – Niestety, po półtora roku użytkowania z niepokojem dostrzegamy słabnące zainteresowanie ścieżką – komentuje pani Małgorzata Jazgar. Chcąc w pełni wykorzystać tkwiący w ścieżce potencjał, postanowiono rozbudować jej ofertę.
Stowarzyszenie napisało wniosek projektowy i znów uzyskało dofinansowanie dla akcji „Na ścieżkach Przygody z Przyrodą”. Większą frajdę odwiedzającym to miejsce będzie sprawiała możliwość nie tylko usłyszenia głosu żurawia, ale i może dostrzeżenia go wśród roślinności – dodaje pani prezes Stowarzyszenia. Uzyskane pieniądze zostały w grudniu 2010 roku przeznaczone na zakup sprzętu badawczego i pomocy dydaktycznych, takich jak np. lunety i lornetki ornitologiczne, kompasy, mikroskopy z oprzyrządowaniem. Te wszystkie elementy będą wspierać funkcjonowanie przyświetlicowego Młodzieżowego Klubu Odkrywców Przygody z Przyrodą. Dodatkowo Stowarzyszenie zaplanowało zorganizowanie konkursu „Mam pomysł na grę terenową”. Później opracowana będzie trasa gry odbywającej się na terenie ścieżki. O obszar będą dbali uczniowie Szkoły Podstawowej w Siennie i osoby zainteresowane. Na wiosnę młodzież chce odmalować znajdujące się tam ławeczki i uprzątnąć teren po zimowym zastoju.
Ten projekt to dobry przykład nie tylko troski o środowisko i edukację, ale również wpajania najmłodszym dbałości o dobro wspólne. Stworzono kolejną szansę do integracji międzypokoleniowej: dziadek ma doskonałe miejsce do spaceru z wnuczką. Co ważne – oboje w tym czasie zażywają ruchu na świeżym powietrzu.
Sienneńskie Biegi Przełajowe – impreza sportowa grupująca przedstawicieli blisko 40 szkół z województwa i przyjaciół, dwutygodniowe półkolonie w ramach projektu „Lato 2008 na wsi” realizowane też w 2009 i 2010 roku – to tylko nieliczne z działań Stowarzyszenia Europejskiego Dziedzictwa Kulturowego. Rzetelność, doskonała koordynacja pracy i troska o dobro wspólne to główne atuty członków organizacji. Okazuje się, iż w Siennie i okolicach mieszkają oraz pracują ludzie prężnie działający na rzecz rozwoju lokalnego. Wzorzec swojej postawy zaczerpnęli oni pewnie z miejscowej historii. W końcu ponoć sam Napoleon spędzał w Siennie czas spożywając śniadanie pod lipą. (AG)
Projekt „Działamy razem 2” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.