Dzieci uczęszczające na Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy wzięły sprawy w swoje ręce - w wakacje zdiagnozowały potrzeby i problemy swojej wsi, a jesienią znalazły rozwiązania na problemy. Kiedy do miasta jest daleko, a w historii wsi znajdą się wzmianki o nieistniejącym już wiejskim kinie można zrobić jedno - reaktywować je!
W czasie wakacyjnych zajęć "Moja miejscowość, jej mieszkańcy i ich historie" zbieraliśmy opinie o Szczawinie - jak tu się żyje, czego brakuje, jak było dawniej. Zebrane głosy stały się kanwą do snucia pomysłów na zmiany, które miały być finałem Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego.
W Szczawinie dzieci zdecydowały się na reaktywację kina "Szarotka". W czasie wakacyjnych zajęć spotkaliśmy dawnego operatora "Szarotki" - opowiedział nam o urokach nieistniejącego już kina. Ta historia stała się inspiracją dla dzieci - zaprojektowały logo, plakaty, zaproszenia, przygotowały przekąski - popcorn i napoje. Na pierwszym seansie pojawiły się całe rodziny, zachwalając ideę popołudniowego spotkania w sąsiedzkim gronie, zaangażowanie dzieci w jego przygotowanie. Kolejny raz przekonaliśmy się, że oddając dzieciom odpowiedzialność, pomożemy im rozwijać animacyjne i obywatelskie kompetencje.
Projekt Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy korzysta z dofinansowania EOG w ramach Programu "Obywatele dla demokracji"
Źródło: Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy