„Kreator Zmian Społecznych 2017 r.” - to nazwa pierwszej w woj. podkarpackim edycji konkursu zorganizowanego przez ogólnopolską Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. W jednej z konkursowych kategorii, PCPR, jednostka prowadzona przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie, zajęła niekwestionowane I miejsce.
„Rodzina niejedno ma imię – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego” – to właśnie ten projekt, realizowany cyklicznie przez PCPR w Rzeszowie, został dostrzeżony i nagrodzony. Nie przez przypadek. Od lat, przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego (koniec maja), Powiatowe Centrum organizuje wydarzenia o wyjątkowym charakterze.
Autorskie pomysły
Takim szczególnym wydarzeniem dla rodzin zastępczych jest możliwość skorzystania z wielu propozycji i atrakcji zorganizowanych przez PCPR, które trwają dwa dni. Rodzin zastępczych jest w powiecie rzeszowskim 64. Opiekują się 86 dziećmi.
W pierwszym dniu („dzień otwarty), w siedzibie PCPR, można skorzystać np. z porad pedagogów i psychologów. To bardzo ważne, ponieważ dzieci trafiające do rodzin zastępczych mogą mieć problemy emocjonalne. Bo, jeszcze odczuwają osamotnienie, budzone złymi wspomnieniami lub z powodu stresu mają np. problemy nawet ze zwykłym spożywaniem posiłków. W tym dniu, z porad prawnika, korzystają także ci, którzy chcą stworzyć dla dzieci rodzinę zastępczą. To okazja, aby mogli otrzymać odpowiedzi na wszystkie ważne pytania, zanim podejmą ostateczną decyzję.
W drugim dniu odbywa się „Rodzinny Piknik Integracyjny” organizowany w atrakcyjnych miejscach. To doskonała okazja do spotkania i dobrej zabawy. Rodziny zastępcze wymieniają między sobą doświadczenia, a dzieci mogą cieszyć się radością, której – często – nie doświadczyły wcześniej.
- Nasz ośrodek wspiera rodziny zastępcze przez cały rok. Niemniej jednak, bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem, przy każdej nadarzającej się okazji, realizujemy autorskie pomysły. Nasz projekt, „Rodzina niejedno ma imię – Dzień Rodzicielstwa Zastępczego” jest tego najlepszym przykładem – mówi Agnieszka Gabrowska, dyrektor PCPR w Rzeszowie
Ważne jest zaangażowanie
Nagroda „Kreator Zmian Społecznych 2017r.” dla PCPR w Rzeszowie ma wyjątkowe znaczenie.
- To dowód na to, że pracownicy instytucji nadzorowanej przez Starostwo nie ograniczają się jedynie do „obowiązkowych”, standardowych działań kojarzonych z pomocą społeczną.
Podejmują kreatywne działania, które mają szczególne znaczenie. Dzięki ich zaangażowaniu zarówno dzieci, jak i rodziny zastępcze mogą korzystać z dodatkowej pomocy oraz wielu udogodnień i atrakcji – mówi Józef Jodłowski, Starosta Rzeszowski.
Realizowane projekty prospołecznych działań mogły zgłaszać organizatorom konkursu: ośrodki pomocy społecznej (160 w woj. podkarpackim), powiatowe centra pomocy rodzinie (24 w woj. podkarpackim), organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne. Ocena poszczególnych projektów dokonana została przez Podkarpacki Ośrodek Samorządu Terytorialnego działający w ramach Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Jury konkursu przyznało PCPR w Rzeszowie także wyróżnienie (kategoria: „Interwencja, edukacja, profilaktyka”) za skuteczne realizowanie projektów w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Górnie. Ośrodek od lat oferuje m.in. pomoc (np. wsparcie prawne oraz schronienie) dla ofiar przemocy w rodzinie, osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej
Źródło: PCPR w Rzeszowie