Więcej niż słowa - czyli jak opowiadać historie w środowisku międzykulturowym
Jak tworzyć opowieści (te wielkie narracje i mikro historie) cyfrowe (z użyciem telefonu lub profesjonalnej kamery)? W jaki sposób wykorzystać głosy migrantów i migrantek? To główne wyzwania, które przygotowali dla nas organizatorzy szkolenia odbywającego się w ramach projektu "More than words" (Więcej niż słowa) finansowanego ze środków programu Erasmus+.
Warsztaty w Berlinie, odbywające się w dniach 27 czerwca - 1 lipca 2018 roku, to już drugie, z pięciu zaplanowanych szkoleń odbywających się w ramach projektu. Tym razem zastanawialiśmy się w jaki sposób metodę "digital storytelling" (cyfrowe opowieści) i "community reporting" (raportowanie społeczne) wykorzystać do działań z migrantami i migrantami. Stanęliśmy przed wyzwaniem opracowania narzędzia, dzięki któremu uda nam się włączyć do działań społecznych i kulturalnych i zachęcić do dzielenia się swoimi historiami osoby, które nie mówią w naszym języku.
"Więcej niż słowa" to nie tylko tytuł projektu, ale i idea, która w zamyśle międzynarodowego zespołu ma szansę zaistnieć w przestrzeni edukacyjnej i artystycznej. Po to właśnie, aby włączać migrantów i migrantki w działania społeczne czy kulturalne, a w dalszej perspektywie także w inne obszary. Być może to tylko utopia. Chcemy jednak wierzyć, że zbliżymy się do momentu, w którym międzykulturowość zastąpi wielokulturowość. Zdajemy sobie sprawę, że to proces długotrwały, który bez edukacji nie ma szans się zadziać. Mimo wszystko podejmujemy to wyzwanie. Między innymi o tym rozmawiać będziemy we wrześniu w Lublinie. Odwiedzą nas przedstawicielki i przedstawiciele sześciu organizacji pozarządowych w pięciu krajów europejskich na trzecim już spotkaniu projektowym.
Źródło: Stowarzyszenie "Dla Ziemi"