Jak prowadzić bloga, napisać artykuł, zrobić dobre zdjęcia, a dzięki temu w przestrzeni publicznej otwarcie i jasno wyrażać swoje zdanie. O tym i nie tylko jest projekt „Speak out loudly!” („Powiedz to głośno!”) współrealizowany przez ADRA Polska. W jego trakcie nastolatkowie z Polski i Turcji poznają bliżej warsztat dziennikarski.
Edukacja poza szkołą?
Współcześnie szybkość zmian zapiera dech w piersiach. Dynamiczny postęp cywilizacyjny, komputery, innowacyjne technologie, nowoczesne środki komunikacji powodują zawrotne tempo życia. Nadążyć oznacza elastycznie reagować na zmieniające się warunki. Dlatego szkoły i uczelnie przestają być głównymi miejscami zdobywania wiedzy, a nauczyciele wyłącznymi jej „dostarczycielami”. Coraz częściej duże znaczenie w tym procesie odgrywają firmy czy organizacje pozarządowe. Kształceniu zinstytucjonalizowanemu towarzyszy więc edukacja pozaformalna – poza szkołą, poza uczelnią. Odchodzi się w niej od tradycyjnych metod nauczania na rzecz treningów, warsztatów i różnych form pracy grupowej. To edukacja, w której prowadzący przyjmuje rolę facylitatora, moderatora czy trenera oraz wykorzystuje osobiste zainteresowania i doświadczenia. Jego zadaniem jest również stworzyć sprzyjające środowisko do samodzielnego nabywania wiedzy i umiejętności, a dzięki temu wzmocnić poczucie sprawstwa i poczucie wartości u uczestników oraz promować aktywne postawy. W efekcie takie pozaszkolne kształcenie ma zwiększyć szanse młodych ludzi na rynku pracy.
„Młodzież w działaniu”
Przezwyciężyć bariery, pokonać stereotypy i uprzedzenia panujące wśród młodych ludzi, rozwijać w nich poczucie solidarności i tolerancji – po to jest Program „Młodzież w działaniu” realizowany obecnie w Unii Europejskiej. A także po to, aby wspierać mobilność młodzieży, promować wśród nich aktywność obywatelską, a w szczególności obywatelstwo europejskie. Jednak jego zasadnicza rola polega właśnie na wspieraniu działań podejmowanych przez młodych ludzi w czasie pozaszkolnym, pozauczelnianym. Dzięki temu osoby w wieku od 13 do 30 lat mogą bardziej owocnie rozwijać swoje pasje i umiejętności oraz zdobywać nowe doświadczenia, łącząc edukację pozaformalną z poznawaniem nowych kultur. Teraz swój udział w programie rozpoczyna ADRA Polska. 20-29 maja będzie współrealizować z organizacją partnerską Guven Education and Health Foundation polsko-turecką wymianę młodzieżową w nadmorskim Grzybowie.
Młodzi obywatele w Internecie
Wymiana umożliwia jednej lub kilku grupom młodzieży składającym się z minimum ośmiu osób odwiedzenie grupy z innego kraju (przynajmniej jeden z nich musi być Krajem Programu), aby razem mogły uczestniczyć we wspólnym programie zajęć. Takie „spotkanie” trwa od 1 do 3 tygodni. Jego tematem mogą być sztuka, kultura, historia, ekologia, zdrowie itp. Projekt zakłada aktywny udział młodych ludzi oraz danie im możliwości odkrywania i poznawania różnych realiów społecznych, ekonomicznych i kulturowych. Uczą się oni od siebie nawzajem, rozwijają swoją przedsiębiorczość i kreatywność. Wymiana współorganizowana przez ADRA Polska będzie dotyczyć dziennikarstwa obywatelskiego.
– To pierwszy projekt, jaki zrealizujemy w ramach Programu „Młodzież w działaniu” – mówi Jadwiga Miśtak, specjalista ds. młodzieżowych projektów międzynarodowych w ADRA Polska. – Weźmie w nim udział 16 osób wieku od 16 do 18 lat z Polski i Turcji oraz dwóch liderów młodzieżowych z tych krajów.
Podczas spotkania zatytułowanego „Speak out loudly!” (‘Powiedz to głośno!’) młodzi ludzie poznają warsztat dziennikarza, profesjonalne posługiwanie się aparatem fotograficznym oraz zasady etyki dziennikarskiej. Dowiedzą się też więcej o społecznej roli tego zawodu; o tym, że dziennikarstwo może być jednym ze sposobów rozwiązywania trudności, jakie stoją przed nimi, ich krajami czy też całą Europą. W ten sposób zyskają wiedzę i umiejętności, które pozwolą im otwarcie i zrozumiale wyrażać swoje opinie w przestrzeni publicznej. Na zakończenie projektu uczestnicy przygotują wspólną publikację – gazetę lub blog – i otrzymają certyfikaty Youthpass, które potwierdzą zdobyte doświadczenie.
Samo dziennikarstwo obywatelskie jest stosunkowo młodym pojęciem, bo jego istnienie w dużej mierze wiąże się z Internetem. Pozwala on na łatwiejsze dzielenie się swoimi opiniami przez „zwykłych” użytkowników niż kiedykolwiek wcześniej. Korzystanie z takich portali jak chociażby Eioba.pl czy Interia360.pl daje szansę na poruszanie ważnych zagadnień społecznych i pozwala także młodym ludziom skutecznie wypowiadać swoje zdanie. Daje szansę realnego wpływu na otaczający nas świat. O tym właśnie opowiada „Speak out loudly!” współfinansowany w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.
mon, aw
Źródło: ADRA Polska