Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda wziął udział w dwóch warsztatach zorganizowanych 12 października 2011 r. w trakcie Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów Open Days. Warsztaty dotyczyły współpracy transnarodowej realizowanej w ramach programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej (EUWT).
- Jestem przekonany, że współpraca transnarodowa zasługuje na znaczące miejsce w debacie na temat polityki spójności po 2013 roku. Jej rola dla integracji obszaru Europy i tworzenia więzi między społeczeństwami jest oczywista - powiedział wiceminister Marceli Niezgoda w trakcie spotkania warsztatowego poświęconego współpracy transnarodowej.
W ramach panelu zorganizowanego w trakcie warsztatu pt. "13 programów – 1 cel: poprawa jakości życia przez współpracę transnarodową" obok wiceministra wystapili Normunds Popens – zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej do spraw Polityki Regionalnej, Marie-Thérèse Sanchez-Schmidt – członkini Parlamentu Europejskiego oraz Pan Ruut Louwers – Dyrektor programu transnarodowego Europa Północno-Zachodnia.
Podczas spotkania podsumowano dotychczasowe osiągnięcia współpracy transnarodowej i przedstawiono wnioski z pierwszej Wspólnej Konferencji Programów Transnarodowych, która pod auspicjami polskiej prezydencji odbyła się w Katowicach 15-16 września 2011 r. Przedstawiciel Komisji Europejskiej zaprezentował propozycje dotyczące przyszłości współpracy transnarodowej, odnosząc się do projektów nowych rozporządzeń opublikowanych 6 października 2011 r. Wiceminister Marceli Niezgoda i reprezentantka Parlamentu Europejskiego zostali poproszeni o przedstawienie swoich opinii na ten temat. Współpraca transnarodowa, mimo stosunkowo niewielkich środków na nią przeznaczanych, ma szansę odegrać istotną rolę w realizacji Polityki Spójności w kolejnym okresie programowym. Doświadczenie i wiedza zdobyte w trakcie trzech edycji programów transnarodowych powinny pozwolić ukierunkować te programy w kolejnym okresie jako instrument realnie wpływający na osiąganie strategicznych celów rozwojowych Unii Europejskiej – powiedział Wiceminister.
Uczestnicząc w warsztatach dotyczących przeglądu rozporządzenia w sprawie EUWT, wiceminister Niezgoda podkreślił, że wprowadzenie do systemu prawnego UE nowego instrumentu ponadnarodowej współpracy, jakim jest EUWT, było istotnym krokiem dla rozwoju współpracy terytorialnej w Europie.
Warsztaty pt. "Platforma EUWT – propozycja przeglądu rozporządzenia EUWT", zostały zorganizowane przez Komitet Regionów. Spotkaniu przewodniczył Michel Delebarre – przewodniczący Komisji do spraw terytorialnych i Polityki Spójności w Komitecie Regionów. Głównymi mówcami w trakcie warsztatów byli, obok wiceministra Marcelego Niezgody, Johannes Hahn – komisarz do spraw polityki regionalnej, Mercedes Bresso – przewodnicząca Komitetu Regionów oraz Marie-Thérèse Sanchez-Schmid z Parlamentu Europejskiego.
Warsztaty były okazją do rozmowy na temat przedstawionego przez Komisję Europejską 6 października 2011 r. projektu zmiany rozporządzenia w sprawie EUWT. W swoim wystąpieniu wiceminister Marceli Niezgoda powiedział: - Prezydencja z zadowoleniem przyjmuje przede wszystkim propozycje Komisji w zakresie uproszczenia obecnie obowiązujących przepisów. Uważam, że powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby język regulacji był przyjazny i zrozumiały dla podmiotów zainteresowanych współpracą. Dalszych analiz i prac wymaga między innymi wypracowanie najlepszych rozwiązań w takich obszarach jak szersze otwarcie EUWT na udział podmiotów z państw spoza UE, procesu zakładania ugrupowań, funkcjonowania już powstałych EUWT, w tym w zakresie zatrudniania personelu, jak i kwestia rodzaju odpowiedzialności członków za zobowiązania ugrupowań.
Na zakończenie spotkania Komisarz Hahn zadeklarował: - Wspólnie z polską prezydencją będziemy dążyć do upowszechniania wiedzy o inicjatywie, jaką jest EUWT.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.