Halo, tu Europa, zabrzmiało na Paradzie Schumana
Parada Schumana to święto Europy w Warszawie. W sobotę 12 maja razem głośno krzycząc „Halo, tu Europa” przypomnieliśmy, że Unia Europejska to wyjątkowy projekt, który łączy 502 mln ludzi. – Ze względu na ostatnie zawirowania w strefie euro i UE niektórzy zwątpili w sens całego procesu integracji europejskiej i jej dotychczasowych osiągnięć – mówi Anna Radwan z Fundacji Schumana. – Dlatego w sobotę wołaliśmy i właściwie nie przestajemy wołać „Halo, tu Europa”, przypominając, że Europa, pomimo różnych problemów istnieje nadal i ma się całkiem dobrze.
Warszawska Parada Schumana wystartowała dokładnie 12 maja o godzinie 12.00
Kluby Europejskie z całej Polski, liczni goście z zagranicy, politycy oraz tłumy warszawiaków wyruszyły 12 maja o godzinie 12.00 z Krakowskiego Przedmieścia tworząc Paradę Schumana, która przeszła ulicami Królewską, Moliera, przez Plac Teatralny, aby powrócić na Krakowskie Przedmieście. W kolorowym tłumie wyróżniał się transparent „Europa dla Rydzyka i dla Michnika”
Paradę umuzykalniła orkiestra dęta z Sierpca, były roztańczone mażoretki, nasi dj-e zadbali, aby nie zabrakło dobrej muzyki, na 4 lawetach wspólnie przejechali młodzież i politycy, dołączyły do nas także londyński autobus Parlamentu Europejskiego, polsko-ukraiński Eurobus oraz dyplomaci na rowerach. Udział w Paradzie Schumana wzięli m.in.: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Lewandowski, Tadeusz Mazowiecki, eurodeputowani.
Na scenie europejskie przesłanie wygłosili Tadeusz Mazowiecki, Hanna Gronkiewicz-Walz, Janusz Lewandowski. Anna Radwan, z Fundacji Schumana odniosła się do jednego z transparentów Parady Europa dla Rydzyka i Michnika: Musimy nauczyć się ze sobą rozmawiać. - „Tak, Europa jest i dla Rydzyka i dla Michnika. Nawet jeśli z którymś z nich kompletnie się nie zgadzamy to jest nasz wspólny dom. Dostrzeżmy drugiego człowieka, nawet zupełnie innego niż my sami. Tak będzie po polsku. I po europejsku.”
Organizatorzy szacują, że w Paradzie Schumana udział wzięło blisko pięć tysięcy osób.
Źródło: Polska Fundacja im. Roberta Schumana