Rada Działalności Pożytku Publicznego V kadencji rozpoczęła prace. Jej członkowie i członkinie odebrali 21 października 2015 r. nominacje z rąk ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza. – Chciałbym, aby była to ostatnia kadencja tej Rady – powiedział minister.
Rada stabilna i odpowiedzialna
Podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady wyznaczono współprzewodniczących. Ze strony rządowej tę funkcję powierzono po raz kolejny ministrowi Jarosławowi Dudzie. Strona pozarządowa sama wybrała swego wiceprzewodniczącego. Po tajnym głosowaniu został nim Krzysztof Balon.
– To moja czwarta nominacja na współprzewodniczącego Rady. Świadczy to o stabilnej i odpowiedzialnej roli, jaką ona odgrywa. Rada rządzi się swoimi, dobrymi prawami, a państwa obecność tutaj gwarantuje rozwój sektora obywatelskiego – mówił Jarosław Duda. – Ja się tutaj wiele nauczyłem. Pozostaje mi życzyć, aby kolejne lata były równie rozwijające. I niezależnie od tego kto nim będzie – życzę dobrego współprzewodniczącego.
Wnieść merytoryczną wiedzę
Krzysztof Balon zwrócił uwagę, że chociaż strona pozarządowa w Radzie nie jest wybraną reprezentacją trzeciego sektora, to jednak powinna jak w soczewce skupiać wszystkie problemy i trendy, które pojawiają się wśród organizacji pozarządowych.
– Powinniśmy ściśle współpracować z organizacjami – podkreślał, dodając, że takie działania były prowadzone w poprzedniej kadencji, ale należy je zintensyfikować.
Nawiązując zaś do perspektywy powstania Rady Dialogu Obywatelskiego, Krzysztof Balon stwierdził, że trzeci sektor powinien wnieść do dialogu obywatelskiego merytoryczną, specjalistyczną wiedzę. – Światły trzeci sektor powinien zasilać zarówno rząd, jak i stronę opozycyjną w parlamencie takim informacjami, które pomogą rozwiązywać problemy na podstawie wiedzy, a nie widzimisię, czy hałaśliwego lobbingu. To wymaga wysiłku z naszej strony.
Ważne refleksje
Współprzewodniczący ze strony pozarządowej podzielił się także kilkoma refleksjami, wynikającymi z doświadczenia pracy w Radzie poprzedniej kadencji. Jego zdaniem należy się zastanowić, dlaczego uchwały podejmowane przez RDPP nie cieszyły się zbyt dużym zainteresowaniem administracji rządowej.
– W poprzedniej kadencji podjęliśmy 89 uchwał dotyczących spraw merytorycznych. Jedynie 23 z ich doczekały się odpowiedzi ze strony rządu. Może trzeba się zastanowić, na ile są one ciekawe lub ważne – mówił Krzysztof Balon. Zauważył również, że chociaż współpraca z przedstawicielami samorządów w Radzie, na poziomie dyskusji i konstruowania wspólnych stanowisk jest bardzo dobra, o tyle jej wyniki w małym stopniu przedostają się później do zrzeszeń samorządu terytorialnego. Zdaniem Balona jest to pytanie o odpowiednie kanały komunikacji. Podkreślił także, że sektor w Polsce – w porównaniu do innych krajów postkomunistycznych w regionie – rozwija się fantastycznie, jednak nie zwalnia nas to z poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, np. o podstawy finansowe organizacji (w tym także o wkłady własne w projektach europejskich).
Szybko do pracy
Podczas pierwszego posiedzenia Rada nie zajęła się sprawami merytorycznymi, chociaż na prośbę Piotra Frączaka powołany został doraźny zespół, który ma ustalić tryb wyboru przedstawiciela Rady do Komitetu Sterującego do spraw zdrowia (który działa przy Komitecie Umowy Partnerstwa).
– Komitet podejmuje ważne decyzje, na razie strona pozarządowa jest tam reprezentowana przez tymczasowych przedstawicieli. Wyznaczenie stałych reprezentantów organizacji jest jednym z pilniejszych zadań Rady – apelował Frączak.
Wynik pracy Zespołu ma być przedstawiony podczas kolejnego spotkania Rady, które wyznaczono już w następnym tygodniu, w środę, 28 października. Wówczas członkowie i członkinie Rady będą pracować także m.in. nad przyjęciem swego Regulaminu, będą opiniować rozporządzenia do znowelizowanej ustawy o działalności pożytku publicznego oraz omówią wyniki konferencji „Perspektywy dialogu obywatelskiego w Polsce”.
Odwiedź wiadomosci.ngo.pl.
Kosiniak-Kamysz: Niezależnie od tego, co się wydarzy za kilka dni, jesteśmy zobowiązani do dynamicznej pracy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego.