Kiedy nowy skład Rady Działalności Pożytku Publicznego?
Kiedy poznamy nowy skład Rady Działalności Pożytku Publicznego? Zależy to m.in. od tego, kiedy w Dzienniku Ustaw zostanie opublikowana nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego. Gdy to się stanie, Minister Pracy i Polityki Społecznej będzie miał jeszcze co najmniej dwa tygodnie na ogłoszenie swej decyzji.
Na Radę IV kadencji też czekaliśmy długo: od końca kwietnia do lipca 2012 roku. Organizacje się niecierpliwiły. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych poskarżyła się nawet premierowi na ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zwlekał z decyzją o ogłoszeniu nowego składu Rady i o zwołaniu pierwszego posiedzenia. Tym razem cisza…
Czekamy
Czekamy, aż w życie wejdą niektóre przepisy zawarte w nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego. Te, które przewidują kilka zmian mogących wpłynąć na to, czym będzie i jak będzie działała Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Prezydent podpisał nowelizację 25 sierpnia. Jednak decydująca dla początku obowiązywania przepisów jest data opublikowania aktu w Dzienniku Ustaw (. Na to ciągle czekamy. Gdy już nowelizacja się tam pojawi – wówczas przepisy dotyczące ogólnopolskiej RDPP wejdą w życie dwa tygodnie później (większość pozostałych przepisów – po 60 dniach od daty ogłoszenia aktu).
Tak krótkie, 14-dniowe, vacatio legis dla przepisów o RDPP to wynik m.in. jednej z poprawek zgłoszonych przez senatorów. Był to zabieg świadomy, aby umożliwić Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej jak najszybsze powołanie nowej RDPP, ale pracującej już na nowych zasadach.
Większa Rada, więcej przedstawicieli organizacji
Przypomnijmy, zmienione przepisy stanowią, że Rada ma się składać z co najmniej 20 członków (a nie jak do tej pory – dokładnie 20), a ponadto, że przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 stanowią co najmniej połowę składu Rady. Czyli mogą też więcej.
Te zmiany miały służyć temu, aby była większa swoboda w kształtowaniu składu Rady, a ponadto, aby docenić zaangażowanie pozarządowych członków i członkiń w jej prace. Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji od lat bowiem są najbardziej aktywną częścią Rady.
Jak tłumaczył Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS, nowe przepisy mają doprowadzić także do tego, aby Rada, reprezentując interesy branżowych i ogólnopolskich związków organizacji pozarządowych, była zapleczem eksperckim, w którym będą wypracowywane najlepsze rozwiązania dotyczące organizacji dla administracji rządowej i samorządowej.
Rada Dialogu Obywatelskiego?
Na razie jednak nie wiadomo, w jaki sposób miałaby być powoływana (chociaż mówiło się o wykorzystaniu doświadczeń z wyborów przedstawicieli organizacji pozarządowych do komitetów monitorujących programy operacyjne), jakie zadania przed nią by stanęły, ani w jaki sposób miałaby je realizować.
Ministerstwo pracuje
Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej toczą się rozmowy zarówno na temat powołania nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego w już poszerzonym składzie, jak i na temat jej możliwego przekształcenia w przyszłości.
Czekamy więc, mając nadzieję, że nowelizacja ustawy rychło zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw oraz że Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej wystarczą dwa tygodnie od tego czasu na podjęcie decyzji i nie będzie zwlekał ze zwołaniem pierwszego posiedzenia RDPP V kadencji dłużej niż to jest konieczne.
Kogo spośród 33 kandydatów i kandydatek Minister Pracy i Polityki Społecznej wybierze do swojego ciała doradczego?