Well Done, panie Andrukiewicz - nagroda Wejcherta dla przedsiębiorcy społecznego
Mariusz Andrukiewicz, prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej "Być Razem" w Cieszynie, lider jednego z najsłynniejszych polskich przedsiębiorstw społecznych i współtwórca marki WellDone(R) otrzymał Nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta w kategorii "Działalność społeczna".
Andrukiewicz otrzymał nagrodę za "Umiejętność łączenia działalności społecznie użytecznej z komercyjną" i "propagowanie jasnej wizji przedsiębiorstwa społecznego, za kształtowanie tolerancyjnych i odpowiedzialnych postaw za siebie i społeczeństwo".
Odbierając nagrodę Andrukiewicz powiedział: – To jest niezwykle wzruszający moment. Dziękuję Kapitule i wszystkim, z którymi pracuję od osiemnastu lat. Pracownikom, wolontariuszom, mieszkańcom naszych domów. Serdecznie wam dziękuję. To jest wasza nagroda.
Mariusz Andrukiewicz to lider i jeden z założycieli Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Być Razem”, które działa w Cieszynie od 1996 roku, a także założyciel i prezes zarządu Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” (od 2007 roku). Przedsiębiorstwa społeczne prowadzone i zakładane przez Andrukiewicza były trzykrotnie opisywane w Atlasie Dobrych Praktyk Ekonomii Społecznej.
W ciągu kilkunastu lat stowarzyszenie znacznie ograniczyło problem bezdomności w Cieszynie, tworząc Domy Wspólnoty. Pokazało też, że pomoc osobom bezdomnym nie musi polegać na wydawaniu zasiłków, ciepłej zupy czy zapewnianiu łóżka w noclegowni. Może dać dom i pracę, może pomóc odzyskać godność.
W 2000 roku burmistrz Cieszyna zwrócił się do stowarzyszenia z propozycją opracowania systemu pomocy osobom bezdomnym. Andrukiewicz z zespołem uznali, że osoba bezdomna nie potrzebuje noclegowni, bo jak sami mówią „to miejsce smutne, stygmatyzujące, które nie daje nadziei. Potrzebuje domu – miejsca wsparcia, więzi, relacji, wzajemności. Miejsca, w którym może mieszkać tak długo, jak tego potrzebuje, gdzie uczy się, pracuje, zaczyna nowe życie”.
Jak pracować z osobami bezdomnymi, Andrukiewicz uczył się w Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” z Poznania oraz innych organizacjach w Polsce i za granicą. Inspiracją była również Szkoła im. H.Ch. Kofoeda z Kopenhagi. „Barka” wspierała inicjatywę na początku, m.in. podpisała umowę z władzami Cieszyna na stworzenie miejsca dla bezdomnych. Andrukiewicz był odpowiedzialny za jego powstanie. Miasto przeznaczyło na ten cel dwie hale fabryczne po zakładach „Olza” i przygotowało projekt, zgodnie z koncepcją opracowaną przez zespół Andrukiewicza”.
W 2008 roku Mariusz Andrukiewicz zainicjował powstanie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem”, która w partnerstwie z Gminą Cieszyn uruchomiła przedsiębiorstwo społeczne, zatrudniające osoby, którym trudno odnaleźć się na rynku pracy.
W ostatnich dwóch latach Fundacja „Być Razem” skoncentrowała się na przygotowaniu do wprowadzenia na rynek marki WellDone Dobre Rzeczy – wyjątkowej serii produktów zaprojektowanych przez młodych polskich projektantów i produkowanych w przedsiębiorstwie fundacji. Ich sprzedaż wspomagać będzie działaność zarówno fundacji jak i stowarzyszenia.
Przedsięwzięcia podejmowane przez Mariusz Andrukiewicza w celu zbudowania sprawnie działającego systemu pomocy w znacznym stopniu zmieniły stosunek samorządu do problemów z obszaru wykluczenia społecznego, umożliwiły realizację wielu programów wspierających osoby najbardziej potrzebujące, stały się modelem do naśladowania dla wielu gmin i organizacji.
– Laureat nagrody w kategorii działalność społeczna całe swoje dorosłe życie poświęcił osobom pokrzywdzonym i wykluczonym. Jego współpracownicy mówią o nim, że to człowiek instytucja, niestrudzony, wciąż pełen pomysłów i nieskończenie oddany sprawie. Wierzy w ludzi, pochyla się na każdym ludzkim dramatem – mówiła o Andrukiewiczu Aldona Wejchert, żona Jana Wejcherta, wiceprezydent Grupy ITI.
Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta przyznawana jest osobom, odnoszącym sukcesy w biznesie, działającym społecznie i wyróżniającym się innowacyjnym podejściem do biznesu. W tym roku do zgłaszania kandydatów zaproszono ponad 300 instytucji samorządowych i gospodarczych. Spośród 118 nominowanych kandydatów kapituła konkursu wyłoniła dziewięciu finalistów.
Obok Andrukiewicza w kategorii "Działalność społeczna" nominowani byli siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia i założycielka Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia, oraz Marek Borowski, twórca Banku Żywności w Olsztynie.
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl