Przez ostatnie pół roku wiele pisaliśmy o nowelizacji ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, wyjaśniając różne jej aspekty. Wcześniej NGO.PL śledził, jak rodziły się zmiany. Dziś, 20 maja 2016 r., ustawa o zmianie ustawy wchodzi w życie. Zbieramy najważniejsze materiały - dzięki nim łatwiej zorientujesz się w zawiłościach nowelizacji. Aktualne przepisy pokazuje już teraz PORADNIK.NGO.PL. Dla tych, których zmiany zaskoczyły, to ostatni moment, żeby się z nimi w sposób prosty i kompleksowy zapoznać.
Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach i niektórych innych ustaw, to pierwsza tak poważna nowelizacja Prawa o stowarzyszeniach od czasów jego powstania w 1989 r. Mocno przekształca obowiązujący wcześniej model stowarzyszeń zwykłych, nadając im ułomną osobowość prawną i udostępniając zakazane do tej pory źródła finansowania działań. Daje też nadzieję na łatwiejsze powoływanie do życia stowarzyszeń rejestrowych, dzięki zmniejszeniu wymaganej liczby osób potrzebnych do ich zakładania oraz likwidacji nadzoru starosty na etapie rejestracji.
20 maja 2016 – wejście w życie nowelizacji
PORADNIK.NGO.PL – teksty z uwzględnieniem nowelizacji
W serwisie PORADNIK.NGO.PL teksty dotyczące zakładania stowarzyszeń zostały zaktualizowane. Pokazują stan prawny obowiązujący od 20 maja 2016 r.
Nowelizacja w obrazkach
Czytanie o przepisach Cię nuży? Zacznij od infografik! Zebraliśmy w nich najważniejsze informacje o zmianach.
- Już niedługo stowarzyszenie będzie mogło założyć 7 osób [infografika]
-
Nowelizacja. Jakie zmiany dla już istniejących stowarzyszeń? [infografika]
- Stowarzyszenie zwykłe. Sprawdź, co się zmieni! [infografika]
-
Jak założyć stowarzyszenie zwykłe [infografika]
- Nowelizacja stowarzyszeń. 7 zmian ważnych dla organów nadzoru [infografika]
-
Stowarzyszenia. Czy wiesz, co zmieni się w maju? [infografika]
- SCWO: Materiały po WEBINARIUM portalu ngo.pl: Idzie nowe – zmiany w ustawie Prawo o stowarzyszeniach [FILM]
Dla stowarzyszeń zwykłych
Zobacz, co daje ułomna osobowość prawna? Skąd stowarzyszenie zwykłe będzie mogło czerpać środki na działania? Nowej ewidencji szukaj w starostwie.
…i dla rejestrowych
Wystarczy 7 osób do rejestracji stowarzyszenia! Starosta już nie zmieni nam statutu przy rejestracji w KRS.
Dla nadzoru
Starosta nie bierze już udziału w rejestracji stowarzyszenia w KRS. Ale nadal prowadzi spis stowarzyszeń zwykłych, który staje się prawdziwą ewidencją.
…i członków władz
Nowelizacja rozwiewa wątpliwości co do możliwości wynagradzania członków stowarzyszeń, w tym członków zarządu. Czy bardziej szczegółowa niż do tej pory regulacja okaże się korzystniejsza dla stowarzyszeń, przekonamy się w praktyce.
Trochę historii
Zaczęło się od projektu ustawy o zrzeszeniach, który przygotowali senatorowie, ale III sektor go nie chciał. Skończyło na podpisie prezydenta Dudy pod ustawą, którą zgłosił do Sejmu prezydent Komorowski.
Dla zaawansowanych
Profesor Hubert Izdebski oraz dr Edyta Hadrowicz pomagali w tworzeniu opisywanych rozwiązań, towarzysząc projektowi zarówno w Kancelarii Prezydenta, jak i w trakcie prac parlamentarnych. Warto znać ich przemyślenia na temat przyjętych przepisów.
Akty prawne w poradnik.ngo.pl
- Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (tekst ustawy z ZAZNACZONYMI ZMIANAMI wprowadzanymi przez nowelizację)
- Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz niektórych innych ustaw
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 maja 2016 r. w sprawie prowadzenia ewidencji stowarzyszeń zwykłych, jej wzoru oraz szczegółowej treści wpisów
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)