Ważne posiedzenie Podkomitetu Monitorującego PO KL województwa lubuskiego
Na spotkaniu Podkomitetu Monitorującego Program Operacyjny w województwie lubuskim (12 maja 2011) doszło do istotnych ustaleń dla organizacji pozarządowych i beneficjentów Programów Operacyjnych. Utworzono Regionalną Sieć Tematyczną, przedstawiono wyniki badań dotyczących oceny wskaźników określanych w Planach Działania oraz zdiagnozowano problemy dotyczące realizacji projektów po zmianie zasad finansowania PO KL.
Najważniejszym wydarzeniem na Podkomitecie w lubuskim było powołanie Regionalnej Sieci Tematycznej, niezbędnej przy realizacji projektów innowacyjnych. Dzięki zatwierdzeniu składu instytucjonalnego i osobowego, zaczęła ona formalnie działać.
W związku z zasadami finansowania PO KL, przedstawicielka organizacji pozarządowych podniosła problem braku jednoznacznych interpretacji niektórych zapisów, wprowadzonych w styczniu tego roku, powodujących problemy przy realizacji projektów przez Beneficjentów (dotyczy sposobu zatrudniania kadry w projekcie w drodze przetargu, szczególnie przez beneficjentów w priorytecie IX). Wynikiem długotrwałych procedur przetargowych są – jak podkreśliła - opóźnienia w ich realizacji. Ponadto omówiono problem szkół i przedszkoli, które nie posiadają potencjału aby poprawnie stosować przepisy ustawy Prawo Zamówień Publicznych. W małych miejscowościach organy prowadzące te jednostki nie posiadają wystarczającej ilości kadry, która może przygotowywać postępowania przetargowe. Uznano również, że wszelkie problemy z interpretacją zasad finansowania należy w formie konsultacji, rozwiązywać z Instytucją Pośredniczącą. Ona zazwyczaj zwraca się o rozstrzygniecie do organu wyższego szczebla.
W kwestii dotyczącej procedury przetargowej projektów, przedstawiciel IP przekazał informacje o planowanych szkoleniach dla Beneficjentów/potencjalnych Beneficjentów, a dużą część programu szkoleń stanowić będzie tematyka zamówień publicznych. Zastępca Przewodniczącego odniósł się również do przebiegu oceny projektów, które wpłynęły w ramach konkursów w roku ubiegłym, zapewniając że w najbliższym czasie zostaną ogłoszone sukcesywnie kolejne listy rankingowe w priorytecie IX , VII i następnie VII.
Na Komitecie przedstawiono również wyniki badania ewaluacyjnego pt. ”Ocena wartości wskaźników określanych w Planach Działania dla Priorytetów realizowanych w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w województwie lubuskim”. Rezultaty badania wskazały, na problem niedostatecznej diagnozy przy pisaniu projektów przez beneficjentów co w pomniejszym etapie może skutkować nieosiągnięciem założonych wskaźników.
Wyniki te nie zostały przyjęte przez Podkomitet, tak jak to było zapisane w programie, ponieważ wniesiono uwagi, które mają zostać zastosowane w rekomendacjach do badań. Następnie te badania, mają być podstawą dla diagnozy w przygotowywanych projektach
Powyższe informacje pochodzą od Pani Iwony Szablewskiej, członka PKM PO KL w lubelskim, wiceprzewodniczącej Regionalnej Sieci Tematycznej w tym województwie , z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Źródło: informacja własna OFOP