Od zeszłego roku w subregionie leszczyńskim działa Leszczyński Centrum Integracji Wielkopolskich Inicjatyw Społecznych (LCIWIS). O tym, czym jest Centrum, do kogo kieruje swoje działania i jaką ma ofertę rozmawiamy z Mikołajem Kostaniakiem ze Stowarzyszenia Centrum PISOP, koordynatorem LCIWIS.
Justyna Schaefer-Kurkowiak: – Po co w ogóle powstało Centrum?
Mikołaj Kostaniak: – Działalność Centrum ma służyć wzmocnieniu organizacji społecznych. W praktyce polega na naszym wsparciu zarówno przy zakładaniu nowych stowarzyszeń czy fundacji, jak i ich wsparciu w bieżącym funkcjonowaniu. Dążymy także do zwiększenia aktywności mieszkańców i ich angażowania się w sprawy swojej okolicy.
Czyli odbiorcami LCWIS są organizacje pozarządowe?
M.K.: – Z oferty „LCWIS” może tak naprawdę skorzystać każdy mieszkaniec subregionu leszczyńskiego. Dla mieszkańców, którzy dopiero chcą działać społecznie i grup nieformalnych przygotowaliśmy pakiet „Na dobry start”. Istniejące organizacje pozarządowe mogą skorzystać z pakietu „Na efektywny rozwój”, zaś z myślą o pozostałych mieszkańcach subregionu został przygotowany pakiet „Współpraca i rozwój”.
Brzmi to ciekawie, ale co tak naprawdę kryje się pod nazwami tych pakietów?
M.K.: – W ramach pakietu „Na dobry start” pomagamy tworzyć nowe organizacje, wspieramy przy napisaniu statutu, zarejestrowaniu, uporządkowaniu działań.
Korzystający z pakietu „Na efektywny rozwój” mają do dyspozycji naszych specjalistów: doradcę ds. organizacji, prawnika, księgową, doradców marketingowych, a nawet coacha. Każdy problem, z jakim boryka się organizacja np. umowy, rozliczenia, pozyskiwanie pieniędzy na działania pomożemy rozwiązać. Organizujemy także szkolenia oraz spotkania m.in. z zakresu tworzenia projektów, wolontariatu, pozyskiwania funduszy czy też mobilizowania ludzi do działania.
W pakiecie „Współpraca i rozwój” pracujemy z mieszkańcami z danego terenu, wspieramy ich przy wspólnych działaniach, integrujemy, zachęcamy do angażowania się w sprawy miejsca, w którym żyją.
Sporo tych działań, czy widać już pierwsze efekty?
M.K.: – Projekt realizowany jest już od ponad 10 miesięcy (od 1 sierpnia 2017 r.) i potrwa do końca 2018 roku. Do wydarzeń, które odbyły się już w ramach projektu możemy zaliczyć Konkurs Działania Godne Uwagi, w ramach którego zostały wybrane i nagrodzone najlepsze inicjatywy III sektora z subregionu leszczyńskiego; odbyło się także Posiedzenie Wielkopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, spotkanie organizacji z przedstawicielami Samorządem Województwa Wielkopolskiego, szkolenia, spotkania animacyjne. Dzięki wsparciu w ramach projektu powstały już trzy organizacje pozarządowe, zaś z kolejnymi grupami cały czas pracujemy.
Co jeszcze przed nami?
M.K.: – Oprócz wsparcia doradców i specjalistów, które dzieje się na bieżąco, do końca tego roku odbędą się jeszcze m.in. szkolenia dla organizacji pozarządowych, spotkania animacyjne, wydarzenia integrujące III sektor, a także spotkanie dla organizacji z przedstawicielami Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Dużym wydarzeniem będą subregionalne Targi Ekonomii Społecznej – Jarmark Pomysłów, które odbędą się już 15 czerwca na leszczyńskim rynku, a na które już dziś serdecznie zapraszam.
Rozumiem, że mieszkańcy mogą z waszego wsparcia korzystać bezpłatnie.
M.K.: – Dzięki wsparciu środków Samorządu Wielkopolskiego wszystkie nasze działania są bezpłatne dla mieszkańców.
Gdzie zainteresowani mogą się do Was zgłosić?
M.K.: – Biuro projektu LCIWIS znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia Centrum PISOP na pl. Metziga 26/6 w Lesznie. Jesteśmy do Państwa dyspozycji od poniedziałku do piątku stacjonarnie w biurze, telefonicznie (65 520 78 86, 534 202 744) lub mailowo
mikolaj.kostaniak@pisop.org.pl. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!
Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.