Architekci za cel postawili sobie aktywizację tych obszarów dzielnic, które nie są uznawane za reprezentacyjne, ale które jednocześnie mają już potencjał centrotwórczy. Wskazano miejsca, wokół których, niejako naturalnie, organizuje się ruch (pawilony handlowo-usługowe, węzły komunikacyjne, bazary, obiekty sportowe, parki, domy kultury).
Wczoraj (9 czerwca) odbyło się kolejne, piąte już spotkanie dotyczące projektu „Warszawskie Centra Lokalne”, podczas którego podsumowano drugi etap prac. Zespół pod przewodnictwem prof. ndzw. arch. Krzysztofa Domaradzkiego (Wydział Architektury PW) w składzie: arch. Marlena Happach (OW SARP), dr inż. arch. Katarzyna Sadowy (OW SARP) oraz arch. Aleksandra Wasilkowska (OW SARP), dr Anna Domaradzka–Widła (Instytut Studiów Społecznych UW) przedstawił rekomendacje 21 miejsc, w których zostaną utworzone bądź rozbudowane centra lokalne.
Czym są centra lokalne?
Centra lokalne mają służyć mieszkańcom. To wielofunkcyjne miejsca i place miejskie, które skupiają i łączą społeczność lokalną, sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych i sąsiedzkich oraz tworzą przestrzeń do wspólnego spędzania czasu wolnego.
Energia mieszkańców
Początkowo planowano wskazać 10 lokalizacji, jednak potrzeby mieszkanek i mieszkańców oraz dzielnic okazały się znacznie większe. Zgłoszonych zostało ponad 200 propozycji, z których wstępnie wybrano 80, a spośród nich 21. Najwięcej pomysłów nadesłano z Mokotowa, najmniej aktywni okazali się mieszkańcy Wesołej. Prace przy projekcie „Warszawskich Centrów Lokalnych” zainspirowały mieszkańców Pragi Południe, którzy nie czekając na wyniki konsultacji już rozpoczęli organizację własnego centrum.
Propozycje Zespołu
Architekci za cel postawili sobie aktywizację tych obszarów dzielnic, które nie są uznawane za reprezentacyjne, ale które jednocześnie mają już potencjał centrotwórczy. Wskazano miejsca, wokół których, niejako naturalnie, organizuje się ruch (pawilony handlowo-usługowe, węzły komunikacyjne m.in. stacje PKP i Metra, bazary, obiekty sportowe, parki, domy kultury). Zespół, uwzględniając sugestie i potrzeby mieszkańców, zaproponował następujące lokalizacje dla centrów:
Na Pradze-Północ Plac Hallera, Pradze-Południe pawilony przy ul. Kinowej i Przyczółek Grochowski, a także bazar u zbiegu ulic Afrykańskiej i Egipskiej. Na Targówku pawilony handlowe wzdłuż ulicy Kondratowicza, w Rembertowie targowisko przy ul. Paderewskiego, w dzielnicy Włochy okolice stacji PKP oraz targowisko Bakalarska, na Bielanach okolice zbiegu ulic Conrada i Kwitnącej, na Ursynowie zaproponowano pawilony przy ulicy Nugat, w Wilanowie pawilony przy ulicy Nałęczowskiej, w Wawrze stację Falenica (targowisko na Walcowniczej i pawilon handlowy Fala) i Międzylesie, na Bemowie Klub Karuzela, na Mokotowie Dom Kultury Kadr przy ulicy Gotarda, w Wesołej stację PKP, na Żoliborzu okolice Hali Marymonckiej i Plac Grunwaldzki, na Woli pawilony u zbiegu ulic Górczewskiej i Olbrachta, na Ochocie targowisko przy ulicy Mołdawskiej i Racławickiej, a także Plac Narutowicza, w Ursusie okolice Osiedla Niedźwiadek.
Zaproponowano znacznie więcej lokalizacji, architekci odwiedzili wszystkie i spośród nich wybrali te, których dostosowanie do potrzeb mieszkańców nie zajmie wiele czasu, na razie są to jedynie propozycje.
Prace nad studium potrwają do 3 lipca.
Źródło: warszawa.ngo.pl