11 czerwca rozpoczął się projekt opracowania założeń warszawskiego systemu standaryzacji miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji. Jego realizatorem jest Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.
– Każdy z nas może być dotknięty problemem dyskryminacji, ze względu na nasze pochodzenie, wyznanie, kolor skóry. Projekt, który dzisiaj inaugurujemy skierowany jest do warszawskich przedsiębiorców, prowadzących punkty usługowe. Zależy nam, aby promować takie obiekty, w których wszyscy klienci są szanowani. Firmy, które przejdą pozytywnie proces weryfikacji, otrzymają certyfikat „Równe miejsce”. Rozpoczynamy również szkolenia o standardach prawnych, kwestii równości, o tym, czym jest dyskryminacja – mówił podczas inauguracji projektu Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Na zlecenie m.st. Warszawy, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego opracuje założenia warszawskiego systemu standaryzacji miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji. Projekt ma na celu przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu w dostępie do dóbr i usług. Adresatami są warszawscy przedsiębiorcy prowadzący działalność edukacyjną, kulturalną, gastronomiczną, rozrywkową i hotelarską.
To będzie kompleksowy system, pozwalający przedsiębiorcom na identyfikację zagrożeń dyskryminacji w dostępie do dóbr i usług, odpowiedniego reagowania na nie, monitorowania wdrażania określonych działań antydyskryminacyjnych oraz promowania zasady równego traktowania. Częścią systemu standaryzacji będzie system certyfikacji miejsc usługowych wolnych od dyskryminacji, w ramach którego zostaną wprowadzone jednolite zasady i warunki przyznawania lokalom usługowym Certyfikatu miejsca wolnego od dyskryminacji – „Równe miejsce”. Cały system zostanie stworzony w oparciu o przepisy prawa regulujące kwestie zakazu dyskryminacji.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy