Na przełomie września i października warszawskie instytucje kultury otworzą swoje podwoje dla wszystkich zwiedzających. Już w piątek, 27 września 2013, rusza pierwszy Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier.
Do udziału w tygodniu zgłosiło się aż 30 instytucji i organizacji, a wśród nich m.in. Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Teatr Studio, TR Warszawa, Teatr Powszechny, Muzeum Powstania Warszawskiego, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe w Warszawie, jak również podmioty prywatne, jak np. Niewidzialna Wystawa, która na czas Tygodnia stanie w barze Studio.
We wstępie Programu Rozwoju Kultury, naszego podstawowego dokumentu określającego priorytety w tej sferze działania miasta, napisaliśmy, że w 2020 r. chcemy widzieć Warszawę otwartą, z bogatą, dostępną dla wszystkich ofertą kulturalną, w której KAŻDY może znaleźć cos dla siebie. Właśnie po to jest ten Tydzień. Chcemy, by niepełnosprawni mieszkańcy stolicy stali się takimi samymi odbiorcami na takich samych prawach i zasadach. Nie będziemy traktować ich w sposób uprzywilejowany, po prostu chcemy zapewnić im dostęp do tego, co dla każdego przeciętnego warszawiaka jest już w zasięgu ręki. Bo wszyscy jesteśmy równi – mówiła zapowiadając Tydzień Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.
WTKBB to pięćdziesiąt wydarzeń, dzięki którym kulturalny sezon 2013/2014 stanie się przełomowy. Trzydzieści instytucji, w tym kilkanaście miejskich placówek, tworzących program to najczęściej miejsca wcześniej niedostępne. Tym większą atrakcją będzie możliwość skorzystania z ich oferty.
W programie Tygodnia znalazły się spektakle z audiodeskrypcją, pokazy filmów z przygotowanymi napisami, dyskusje i zwiedzanie wystaw tłumaczone na język migowy, zajęcia taneczne. W pierwszym tygodniu października uruchomionych zostanie siedem centrów informatycznych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Źródło: UM Warszawa