Już po raz drugi wspólnie wybraliśmy Warszawiankę Roku, którą w tym roku została Nicole Sochacki-Wójcicka. Rocznicowy tytuł Warszawianki Przemian otrzymała Krystyna Janda.
Miasto Stołeczne Warszawa gratuluje laureatkom oraz dziękuje wszystkim mieszkankom i mieszkańcom, którzy uczestniczyli w plebiscycie Warszawianki Roku i Warszawianki Przemian. To dzięki licznemu zaangażowaniu głosujących plebiscyt przyczynia się do popularyzacji wartościowych postaw i działań podejmowanych przez wszystkie zgłoszone Panie.
– W stolicy pamiętamy o warszawiankach nie tylko od święta, nie tylko z okazji plebiscytu – ale po prostu na co dzień. W ten sposób dziękując im za wkład w rozwój i pomyślność naszego miasta. Niedługo minie rok, gdy na początku mojej kadencji ogłosiłem swój pierwszy program „Warszawa dla kobiet”. Uważałem go za najważniejszy, bowiem uznałem za swój obowiązek wprowadzenie takich rozwiązań, które ułatwią codzienne życie kobiet – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
– Patrząc na nominowane w tym roku kobiety widać, że jest nią taka warszawianka, która nieustanie przesuwa granice i od podstaw zmienia otaczający ją świat. Będąc aktywnie związana z miastem i społecznością, w której działa, tworzy nowe standardy i wytycza nowe ścieżki w medycynie, kulturze, prawie, edukacji, polityce i każdej innej dziedzinie – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Warszawianka Przemian – laureatka
Warszawianką Przemian głosami mieszkańców i mieszkanek stolicy została Krystyna Janda – wybitna aktorka, reżyserka, autorka i założycielka Fundacji na Rzecz Kultury, która prowadzi dwie znaczące warszawskie sceny – Teatr Polonia i Och-Teatr.
Tworzy teatr, który nie tylko uwodzi, ale także opowiada o prawdziwych problemach ludzi, uczy i bawi. Ze swoimi spektaklami wychodzi w przestrzeń publiczną, co roku zapraszając tysiące warszawiaków do bezpłatnego spotkania ze sztuką na świeżym powietrzu.
Od najmłodszych lat czerpie z życia garściami, starając się nie marnować ani jednej szansy, by coś zmienić w otaczającym ją świecie. Odważnie mówi, co myśli, ponieważ uważa, że naszym obowiązkiem jest zbieranie głosu i działanie na rzecz słabszych i niesprawiedliwie traktowanych.
Laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Medalu Karola Wielkiego za wybitny dorobek aktorski, zaangażowanie w europejskie porozumienie między Wschodem i Zachodem oraz walkę o równouprawnienie kobiet. Uhonorowana tytułem „Człowieka Wolności 25-lecia” w dziedzinie sztuki.
– Dziękuję nie wystarczy tym razem, jestem naprawdę szczęśliwa i wzruszona. Bardzo, bardzo dziękuję wszystkim tym, którzy głosowali na mnie. (…). Gratuluję wszystkim Paniom (…) jesteście wszystkie panie nadzwyczaje, i dałabym wszystkim Paniom tę nagrodę (…) zobaczyłam kobiety, z którymi chciałabym po prostu iść do nieba – podziękowała laureatka podczas nagrania wyemitowanego podczas gali. Krystyna Janda nie była obecna podczas wydarzenia z uwagi na obowiązki zawodowe.
Warszawianka Roku – laureatka
Tytuł Warszawianki Roku znakomitą większością głosów przypadł w tym roku Nicole Sochacki-Wójcickiej. Ginekolożce-położniczce w trakcie specjalizacji, edukatorce i mamie dwójki dzieci, która na swoim blogu mamaginekolog.pl dzieli się nie tylko wiedzą medyczną, ale także osobistymi doświadczeniami.
W ubiegłym roku zorganizowała rekordową zbiórkę na cele charytatywne dzięki sprzedaży własnych e-booków. Warszawianka z przekonania. Nie wyobraża sobie życia i pracy w innym mieście.
Gdy urodziła pierwsze dziecko, odkryła jak ważne jest przekazywanie w przystępny sposób fachowej wiedzy. Tak powstał jej blog, na którym stara się rozpowszechniać wiedzę medyczną, tłumaczy konieczność badań profilaktycznych dla zdrowia kobiet. Dzięki jej publikacjom, dziesiątki tysięcy kobiet poznaje zasady dbania o swoje zdrowie, pielęgnowania dzieci oraz czego oczekiwać od lekarzy i jak rozumieć własne ciało.
Praca jest jej wielką pasją, swój zawód uważa za najlepszy z możliwych, ponieważ dzięki niemu może pomagać i towarzyszyć ludziom w ich najszczęśliwszych chwilach – przy narodzinach dziecka.
– Bardzo dziękuję za tytuł Warszawianki Roku, bardzo się z niego cieszę. W 1925 roku mój dziadek, mając 13 lat na piechotę przyszedł do Warszawy, ponieważ jego największym marzeniem było aby zostać warszawiakiem. Jestem przekonana, że gdyby mój dziadek teraz żył, to byłby bardzo dumny i na pewno jest teraz dumny, z tego, że jego wnuczka została Warszawianką Roku – powiedziała po otrzymaniu statuetki Nicole Sochacki-Wójcickiej.
Warszawianka Roku – idea
Od ubiegłego roku Warszawa nagradza swoje wybitne reprezentantki, których działalność społeczna lub zawodowa, przyczynia się do rozwoju i promowania stolicy.
Tytuł Warszawianki Roku przyznawany jest za promowanie takich wartości jak otwartość, tolerancja, wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie.
Warszawianki Roku to wspaniałe kobiety, które swoim życiem i działaniem sprawiają, że otaczający nas świat, ten mikro – dzielnica i miasto, jest bardziej sprawiedliwy, zrozumiały, dostępny i po prostu piękniejszy.
Warszawianka Przemian – idea
W tym roku mija 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych oraz piętnastolecie obecności Polski u Unii Europejskiej. Z tego powodu m.st. Warszawa zdecydowało się ogłosić tytuł specjalny – Warszawianka Przemian – z myślą o wybitnych kobietach, których wieloletnia działalność przyczyniała się i przyczynia się do budowania kształtu polskiej demokracji, i które niestrudzenie działają na rzecz sprawiedliwości społecznej, równości i poszanowania praw człowieka.
Do tytułu Warszawianki Przemian Kapituła plebiscytu nominowała 5 niezwykłych kobiet o ogromnym dorobku.
Warszawianka Roku – plebiscyt
14 maja 2019 r. została ogłoszona druga edycja plebiscytu na Warszawiankę Roku. Mieszkanki i mieszkańcy stolicy zgłosili 125 wybitnych warszawianek, z których kapituła plebiscytu wyłoniła 10 najlepszych kandydatur. 4 września zostały ogłoszone nominacje do tytułu Warszawianki Roku i Warszawianki Przemian. Od tej chwili głosujący mogli wybierać swoje faworytki. W głosowaniu, które zakończyło się 6 października, oddano ponad 43 000 głosów w obu kategoriach.
W środę, 9 października, w Forcie Sokolnickiego na Żoliborzu, odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatki plebiscytu. W uroczystości poza nominowanymi i laureatkami, udział wzięli m.in.: Rafał Trzaskowski – prezydent m.st. Warszawy, Ewa Malinowska-Grupińska przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, Renata Kaznowska – zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Paweł Rabiej – zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Aldona Machnowska-Góra – dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej oraz Katarzyna Wilkołaska-Żuromska – pełnomocniczka ds. kobiet, a także przedstawiciele władz samorządowych, członkowie kapituły oraz ambasadorki i ambasadorki plebiscytu.
Do tytułu Warszawianki Przemian nominowane były również:
Prof. zw. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska
Założycielka i kierowniczka Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Warszawie. Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii. Jako pierwsza w Polsce umożliwiła matkom przebywanie na oddziałach ze swoimi dziećmi, uznając rodziców za ważnych uczestników procesu leczenia dziecka.
Prof. dr hab. Ewa Łętowska
Pierwszy polski Rzecznik Praw Obywatelskich, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Niestrudzenie działa na rzecz praworządności w Polsce. Nauczycielka akademicka i autorka wielu publikacji.
O prawie mówi z pasją i w sposób przystępny dla wszystkich.
Krystyna Starczewska
Polonistka, filozofka, pedagog. Uczestniczka obrad Okrągłego Stołu w zespole ds. oświaty. Stworzyła pierwsze społeczne liceum w Polsce – dziś Zespół Szkół Bednarska, które wyznaczyło nowe standardy i stało się wzorem dla innych placówek edukacyjnych. W jej szkołach dzieci i młodzież uczą się demokracji w praktyce, niezależnego myślenia i wzajemnego szacunku.
Ludwika Wujec
Współpracowniczka Komitetu Obrony Robotników, jedna z matek założycielek prasy podziemnej. Jej mieszkanie było redakcją „Robotnika”, biuletynu KOR i salą wykładową Latającego Uniwersytetu. W czasie obrad Okrągłego Stołu asystentka Tadeusza Mazowieckiego, później sekretarz gminy Warszawa-Centrum.
Do tytułu Warszawianka Roku nominowane były również:
Ewa Błaszczyk
Aktorka, założycielka fundacji „Akogo?”. Niestrudzona działaczka na rzecz rozwoju leczenia pacjentów w śpiączce. Założycielka Kliniki Budzik dla dzieci oraz dorosłych. Sprowadza do Polski światowe osiągnięcia medyczne, tworzy przestrzeń wymiany wiedzy naukowej i wdraża programy eksperymentalne.
Katarzyna Homan
Społeczniczka, działaczka ruchów miejskich i animatorka kultury, aktywizująca mieszkańców Bielan do działania na rzecz lokalnej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Zjednoczyła różne środowiska – mieszkańców, społeczników, kupców wokół idei pielęgnowania tradycji bazaru Wolumen.
Katarzyna Jurkiewicz
Dyrygentka, na której zajęcia zapisać może się każdy. Prowadząc amatorskie chóry m.in. w warszawskich Ośrodkach Kultury, buduje społeczność lokalną oraz integruje osoby z niepełnosprawnościami. Wierzy, że muzyka jest metodą terapii, która uczy wiary w siebie, tolerancji i szacunku.
Ewa Kulik-Bielińska
Działaczka opozycji w okresie PRL, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego i inicjatorka Funduszu Civitates na Rzecz Solidarności i Demokracji w Europie. Angażuje się w działania na rzecz poprawy warunków funkcjonowania organizacji pozarządowych, rozwoju filantropii i aktywności obywatelskiej.
Julia Maciocha
Aktywistka działająca na rzecz walki z dyskryminacją. Na wielu polach wspiera kobiety oraz mniejszości społeczne. Prezeska zarządu Fundacji Wolontariat Równości, która koordynuje działania związane z organizacją Parady Równości. Feministka oraz wolontariuszka w Fundacji Feminoteka.
Urszula Nowakowska
Prawniczka, współzałożycielka Polskiego Stowarzyszenia Feministycznego. Od lat działa na rzecz równouprawnienia. Powołała Fundację Centrum Praw Kobiet, zajmującą się udzielaniem porad prawnych i psychologicznych ofiarom przemocy oraz przestępstw na tle seksualnym.
Karolina Pacoń
Organizatorka akcji pomocy potrzebującym „Podaruj obiad”, w której każdy w prosty sposób może kupić posiłek osobom bezdomnym i ubogim.Dzięki jej działaniom, każdego miesiąca potrzebujący zyskują nie tylko możliwość spożycia gorącego posiłku, ale także nadzieję i wiarę we własną godność.
dr Bianka Siwińska
Redaktorka naczelna „Perspektyw”, inicjatorka działań na rzecz kobiet w technologiach i projektów wspierających ich kariery w tej branży. Zainicjowała m.in. akcje „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!”. Organizatorka licznych badań i autorka wielu publikacji na temat innowacji w szkolnictwie wyższym.
Izabela Sopalska-Rybak
Prezeska fundacji oraz autorka bloga Kulawa Warszawa. Ułatwia codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Pokazuje i uczy jak tworzyć przestrzeń dostępną dla wszystkich. Organizatorka licznych akcji zwiększających świadomość i wrażliwość społeczną.
Kapituła plebiscytu:
Ewa Malinowska-Grupińska – przewodnicząca Rady m.st. Warszawy, przewodnicząca kapituły; Anna Ojer – laureatka pierwszej edycji plebiscytu, działaczka społeczna, założycielka grupy „SOS mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD”, radna Dzielnicy Wawer; Beata Michalec – członkini Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, radna m.st. Warszawa; Agata Passent – dziennikarka, pisarka, założycielka Fundacji „Okularnicy”; Anna Maruszeczko – dziennikarka radiowa i telewizyjna, redaktor naczelna Urody Życia; Dorota Warakomska – dziennikarka, doradczyni medialna, członkini stowarzyszenia Kongres Kobiet; Tomasz Raczek – teatrolog, krytyk filmowy, publicysta i wydawca, właściciel Instytutu Wydawniczego Latarnik; Rafał Dymek – politolog, dyrektor zarządzający w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
Więcej informacji o plebiscycie: www.um.warszawa.pl/warszawiankaroku
Źródło: Urząd m.st. Warszawy