Był upał, rozgrzany piasek, oryginalne boisko i ludzie, którzy w niecodzienny sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec dyktatury w Kazachstanie. Wszystko to na „Meczu dla demokracji”, rozegranym z inicjatywy Fundacji Otwarty Dialog z okazji 74. urodzin dyktatora Kazachstanu, Nursułtana Nazarbajewa, na Plaży Wilanów.
To była gorąca rozgrywka nie tylko ze względu na temperaturę. „Drużyna Demokracji” złożona z warszawskich ochotników, dzielnie stawiała czoła agresywnej postawie piłkarzy z „Drużyny Nazarbajewa”, w skład której wszedł symbolicznie dyktator oraz jego europejscy doradcy, a wśród nich Aleksander Kwaśniewski, Romano Prodi czy Silvio Berlusconi.
„Graliśmy w obronie demokracji i praw człowieka, które od wielu lat są w Kazachstanie łamane – mówi Lyudmyla Kozlovska, Prezes Zarządu Fundacji Otwarty Dialog. „Wręczając dyktatorowi czerwoną kartkę, w symboliczny sposób chcieliśmy pokazać, że nie godzimy się na zasady panujące w Kazachstanie i apelujemy do prezydenta o uwolnienia więźniów politycznych, takich jak Vladimir Kozlov i zaprzestania prześladowania działaczy społecznych, takich jak Zinaida Mukhortova” – dodaje Kozlovska.
Po meczu odbyła się pikieta przed ambasadą Kazachstanu w Warszawie.
W ciągu ostatnich dni z Kazachstanu napływa wiele niepokojących wieści. 30 czerwca władze ponownie zamknęły w szpitalu psychiatrycznym kazachską obrończynię praw człowieka, Zinaidę Mukhortovą. Podczas zatrzymania, dokonanego siłą w jej domu przez funkcjonariuszy policji oraz pracowników służby zdrowia, pobito dwoje niepełnoletnich wnucząt, pozostających pod opieką Mukhortovej.
1 lipca wszedł w życie nowy kodeks karny, rozszerzający listę przestępstw zagrożonych karą śmierci, czy też utrzymujący karę za “wzniecanie społecznej nienawiści” – często wykorzystywaną jako instrument w walce z odmiennymi poglądami, politykami opozycyjnymi i niezależnymi organizacjami.
3 lipca 2014 r. w Sądzie Grodzkim w Ałmaty odbyła się w rozprawa, w wyniku której Aliyi Turusbekovej – żonie Vladimira Kozlova i matce jego niespełna rocznego syna – skonfiskowano mieszkanie, będące jedyną nieruchomością posiadaną przez małżonków.
###
FUNDACJA OTWARTY DIALOG
Fundacja Otwarty Dialog powstała z inicjatywy Lyudmyly Kozlovskiej (pełniącej obecnie funkcję Prezesa Zarządu Fundacji) w 2009 r. w Polsce. Fundacja została założona w oparciu o doświadczenia i kontakty wyniesione z okresu Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie w 2004 r. w latach późniejszych w ramach działalności i współpracy międzynarodowej ukraińskich organizacji studenckich i ruchów obywatelskich.
Celami statutowymi Fundacji są obrona praw człowieka, demokracji i rządów prawa na obszarze postsowieckim. Fundacja realizuje swoje cele poprzez organizację misji obserwacyjnych, w tym obserwacji wyborczych i monitorowanie stanu przestrzegania praw człowieka w krajach WNP, na bazie których są tworzone raporty i sprawozdania dystrybuowane następnie wśród instytucji UE, OBWE i innych organizacji międzynarodowych, resortów spraw zagranicznych i parlamentów krajów UE, ośrodków analitycznych i mediów.
Obok działalności obserwacyjnej i analitycznej, Fundacja prowadzi aktywne działania we współpracy z parlamentarzystami zaangażowanymi w sprawy zagraniczne, prawa człowieka i relacje z krajami WNP w celu wsparcia procesów demokratyzacji i liberalizacji polityki wewnętrznej na obszarze postsowieckim. Do istotnych obszarów działalności Fundacji należą także programy wsparcia więźniów i uchodźców politycznych.
Szczególną uwagę Fundacja skupia na największych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw: Rosji, Ukrainie i Kazachstanie.
Centrala Fundacji znajduje się w Warszawie. Fundacja posiada swoje stałe przedstawicielstwa w Kijowie i Brukseli oraz przedstawicieli w Paryżu, Pradze i Rzymie.
Źródło: Fundacja Otwarty Dialog