W Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę” wspieramy animatorów kultury, instytucje i organizacje działające na rzecz zmiany społecznej w swoich lokalnych środowiskach. Od samego początku pracujemy także z młodymi twórcami – z jednej strony pomagamy im rozwijać autorskie projekty, z drugiej – stymulujemy działania interdyscyplinarne, w których narzędzia twórcze pomagają lepiej rozumieć i opisywać rzeczywistość.
Wielu ludzi (nie tylko tych urodzonych w XXI wieku) do sieci przeniosło najważniejsze przestrzenie budowania i utrwalania swojej społecznej tożsamości. Ci, których taki stan rzeczy uwiera, mogą zawsze w ramach prywatnego protestu nie zakładać kont na portalach społecznościowych albo je likwidować i rezygnować z instalacji kolejnych aplikacji na telefonie. Dla nas – podobnie jak dla wielu innych organizacji i instytucji kultury, wybór ten nie jest zero-jedynkowy. Warszawa Lab to projekt, w którym podjęliśmy próbę stymulowania i wzmacniania owej „analogowej” rzeczywistości za pomocą tego, co cyfrowe. Użyliśmy narzędzi nowych mediów i nowych technologii w sposób, który nie odcina od rzeczywistości, ale pozwala się do niej przybliżyć i skutecznie na nią wpływać. Dzięki zaangażowaniu licznych partnerów projektu – od miejskich aktywistów po ekspertów z dziedziny IT – mogliśmy przez ponad rok eksperymentować, traktując Warszawę jako Miejskie Laboratorium Edukacji Medialnej.
Przedstawiamy krótki przewodnik po programie: jego odbiorcach, założeniach i przebiegu poszczególnych działań.
Pierwszą część przewodnika stanowi opis zrealizowanych działań – serii intensywnych spotkań warsztatowych z młodymi warszawiakami. W tej części prezentujemy również trzy scenariusze warsztatów, wykorzystujących narzędzia nowych mediów i nowych technologii do refleksji nad miastem. Scenariusze te oparte są na formule naszej publikacji Pomysły do Zrobienia, gdzie prezentujemy blisko sto przykładów na różnorodne działania animacyjne (więcej na pomyslydozrobienia.e.org.pl).
W drugiej części prezentujemy miniraport Medialnej EDUackji Warszawy – seminarium, skierowanego do warszawskich środowisk zajmujących się edukacją medialną. Ostatni tekst tego manuala to socjologiczna próba odpowiedzi na pytanie, kim jest odbiorca działań animacyjnych w wielkim mieście i w jaki sposób projektować te działania, tak by uniknąć jednoznacznego, szufladkującego podziału uczestników.
http://e.org.pl/warszawa-lab-miejskie-laboratorium-edukacji-medialnej-publikacja/
Dorota Borodaj, koordynatorka programu Warszawa Lab, ze wstępu do publikacji
Projekt WarszawaLab został zrealizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" we współpracy z Fundacją Evens oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pobierz
-
WarszawaLab
pdf ・1.44 MB
Źródło: WarszawaLab