W maju 2014 odbędzie się druga edycja akcji „Warszawa czyta”. Znów na kilka dni całe miasto ma się zmienić w dyskusyjny klub książki.
Organizatorzy akcji proszą, by pomóc im wybrać książkę, która w tym roku będzie bohaterką akcji „Warszawa czyta”. Do wyboru są cztery bardzo różne książki, które łączy jedno – każda może dostarczać inspiracji do dyskusji i działań związanych ze współczesną Warszawą: „Małe lisy” Justyny Bargielskiej, „Niewidzialne miasta” Italo Calvino, „Zaduszki” Rutu Modan czy „Zaczyn” Filipa Springera?
Na każdą z książek można oddać swój głos. Trzeba napisać krótko, dlaczego właśnie ta książka może być ważna dla naszego miasta. Przy wyborze książki decydujące znaczenie ma siła argumentów, nie liczba oddanych głosów. Wysłane uzasadnienia mogą stać się inspiracją do zorganizowania konkretnego wydarzenia w ramach tegorocznej akcji.
Opinie można przesyłać do 31 stycznia.
Pierwsza edycja „Warszawa czyta” odbyła się w dniach 8-12 maja 2013. W ramach akcji zorganizowano 35 wydarzeń nawiązujących w różny sposób do książki Sylwii Chutnik „Cwaniary”. Były to m.in. dyskusje z udziałem autorki, czytanie fragmentów książki przez aktorki Studia Teatralnego Koło, warsztaty dla dzieci, warsztaty literackie dla młodzieży, slam poetycki, wycieczka rowerowa, trening asertywności dla kobiet, warsztaty komiksowe i teatralne. Bezpośrednio w wydarzeniach wzięło udział około 500 osób.
Szczególne miejsce w akcji „Warszawa czyta” przypada dyskusyjnym klubom książki oraz bibliotekom jako miejscom, które stanowią bardzo ważny element społeczno-kulturowej infrastruktury miasta. W akcję włączyły się Dyskusyjne Kluby Książki działające przy bibliotekach publicznych, a także przy innych instytucjach – w jedenastu z nich odbyły się dyskusje o „Cwaniarach”. O książce rozmawiano też w radiowym klubie książki w radiu Tok FM, czyli w programie Poczytalni.
W ramach akcji powstał też Mokotowski DKK – jeden z trwałych i namacalnych efektów akcji „Warszawa czyta”. Odbyły się także warsztaty dla prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki z Warszawy i okolic, które służyły m.in. wzajemnemu poznaniu się i wymianie doświadczeń.
„Warszawa czyta” to spontaniczna akcja nieformalnej grupy miejskich czytelniczek i czytelników.
http://warszawaczyta.org