Rozwój i promocja wolontariatu przez m.st. Warszawę jest realizowana w ramach projektu „Ochotnicy warszawscy”. Zachęcamy do zapoznania się z atrakcyjnymi ofertami dla wolontariuszy i organizatorów wolontariatu.
- Od 2016 roku realizujemy w naszym mieście innowacyjny na skalę Polski projekt "Ochotnicy warszawscy". W jego ramach podejmowane są różnorodne działania, zakładające m.in. promocję zaangażowania społecznego wśród mieszkańców miasta, integrację stołecznego środowiska wolontariatu oraz wzmacnianie kompetencji organizatorów wolontariatu i wolontariuszy – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.
Podmioty współpracujące z wolontariuszami mogą liczyć na szeroki wachlarz propozycji
W ramach „Ochotników warszawskich” na propozycje wspierające rozwój wolontariatu mogą liczyć warszawskie podmioty współpracujące z wolontariuszami. To z myślą o nich został raz jeszcze opracowany program, z którego w 2017 roku skorzystało przeszło 530 osób z 220 instytucji i organizacji. W tym roku przygotowano z myślą o nich szkolenia, spotkania branżowe, debaty, poradnictwo i konsultacje indywidualne, staże, a także dwa konkursy. Do udziału w przygotowanych działaniach zapraszani są zarówno początkujący koordynatorzy wolontariuszy, poszukujący sprawdzonych rozwiązań organizacyjnych czy komunikacyjnych, jak i koordynatorzy-weterani, chcący zgłębić wybrane zagadnienia i poznać nowe trendy w wolontariacie. Spotkania w gronie innych organizatorów wolontariatu już w poprzednim roku okazały się być doskonałą okazją do nawiązywania kontaktów, podejmowania wymagających współpracy tematów, jak i wymiany doświadczeń.
Działaniami, które wesprą rozwoju wolontariatu w instytucjach miejskich, objęte zostaną ponadto biblioteki, domy kultury, domy pomocy społecznej, jak i szkoły. Instytucje te zostały zaproszone do programów, których celem jest przekazanie w ich ręce wiedzy na temat organizowania wolontariatu w oparciu o indywidualne, dla każdej instytucji, możliwości i sposoby jej funkcjonowania. To programy, w ramach których „Ochotnicy warszawscy” współpracują nie tylko z koordynatorami, ale z wszystkimi pracownikami placówek, dzięki czemu wolontariusze będą w przyszłości cieszyć się owocną współpracą z organizatorami. W działaniach bierze udział 25 bibliotek, 23 domy kultury, 3 domy pomocy społecznej, a także (do czerwca) 20 szkół.
Głównymi partnerami projektu „Ochotnicy warszawscy” są Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie, Fundacja Szkoła Liderów, Fundacja Civis Polonus oraz Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy