Warszawa. Wernisaż wystawy designu społecznego
Proste, ale efektowne – przedmioty zaprojektowane przez studentów z Polski i Izraela, współpracujących w ramach projektu „Design społeczny”, mają szansę stać się rynkowymi hitami. Podczas zorganizowanego 24 lutego wernisażu w galerii Akademii Sztuk Pięknych zaprezentowano ich prototypy. Zainteresowanie było ogromne – wystawę pierwszego dnia obejrzały tłumy zwiedzających.
- Mamy przed sobą dwie świnki skarbonki, połączone na zasadzie wagi. Gdy jedna jest bardziej wypełniona, podnosi drugą do góry. Daje to do myślenia o oszczędzaniu - opowiada Marcin Ebert, autor jednej z prezentowanych prac. Jego koleżanka, Agnieszka Wiczuk, zaprojektowała składaną choinkę, którą po świętach można złożyć i postawić na półce jako świecznik. – Taki gift korporacyjny, który firmy mogą rozdawać swoim klientom – wyjaśnia. Wykonana z drewna i metalu choinka to pierwszy z prezentowanych na wystawie przedmiotów, który został wdrożony do produkcji.
Moda na ekonomię społeczną
Mariusz Andrukiewicz z cieszyńskiej Fundacji „Być Razem”, prowadzącej warsztaty, w których realizowane będą pomysły młodych projektantów, chce aby produkty i usługi przedsiębiorstw społecznych były postrzegane jako modne i atrakcyjne. Pierwsze zamówienia na przedmioty zaprojektowane w ramach międzynarodowej współpracy dowodzą, że udało się stworzyć ciekawą ofertę. Teraz ważne jest, aby wprowadzić ją na rynek. Pracuje nad tym druga grupa studentów. – Mają oni za zadanie przygotowanie całej strategii marketingowej dla tych produktów: od opakowań, etykiet, aż po sklep internetowy – wyjaśnia Mariusz Andrukiewicz. Przedmiotów wyprodukowanych w ramach projektu „Design społecznych” nie znajdziemy jednak w supermarketach. Będą rozprowadzane wśród organizacji pozarządowych, pojawią się w sprzedaży internetowej, można je będzie kupić także w cieszyńskim przedsiębiorstwie społecznym Fundacji „Być Razem”.