– Ta nagroda to dla nas duża radość, daje dużego kopa do działania – mówi Katarzyna Mill ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego, laureata nagrody S3KTOR 2012 w kategorii Przestrzeń Miejska.
Nagrodzony projekt to miejskaścieżka.pl czyli cykl audioprzewodników po Warszawie. Dzięki niemu można poznać nie tylko historię miasta, ale przede wszystkim poczuć jego klimat, usłyszeć, czym żyli zwykli jego mieszkańcy. Na stronie projektu dostępne jest 9 tras, które bezpłatnie można pobrać w formie mp3 i ze słuchawkami na uszach zwiedzać Warszawę, po polsku i po angielsku. Dostępna jest też aplikacja na telefon, która pokazuje trasę na mapie i to, gdzie słuchająca osoba w danym momencie się znajduje.
Jak spacer z przyjacielem
Każda z proponowanych ścieżek audioprzewodników trwa około godziny i przebiega przez inną część Warszawy. Nagrania zrealizowane są w formie podobnej do radiowego reportażu. Wykorzystano w nich archiwalne materiały dźwiękowe i wspomnienia mieszkańców. Całości towarzyszy rytm kroków, który pozwala spacerować w odpowiednim tempie, a narrator mówi gdzie należy iść by podążać za opowiadaną historią.
Trasy ułożone są tematycznie. Można zwiedzać więc przyrodniczą Warszawę, zakochany Żoliborz, wojenną Ochotę. Można też przenieść się w czasy dwudziestolecia międzywojennego lub w lata 60., odwiedzić Warszawę opozycjonistek z czasu stanu wojennego albo być świadkiem narodzin Ursynowa. Wśród nagrań dostępne są też opowieści o kryminalnej Warszawie czy wielokulturowej Pradze.
Inspiracje
Inspiracji do projektu było wiele. Sam pomysł też nie jest nowy. – Takie przewodniki istnieją w innych miastach, działają na różnych zasadach, nawet w Warszawie coś podobnego już było. Chciałyśmy zachować ciągłość opowiadanej historii. Pierwowzór naszej ścieżki spotkałyśmy w Indiach – opowiada Mill.
Spacer ze słuchawkami na uszach to coraz bardziej popularna forma zwiedzania na świecie. Sprzęt z nagraniem można wypożyczyć lub ściągnąć pliki z internetu. Na stronie SoundWalk.com grupa muzyków tworzy audioprzewodniki m.in. po Paryżu i Nowym Jorku. Podobne projekty powstają też w Polsce. W Lublinie tworzy je Stowarzyszenie Homo Faber. Na Śląsku Fundacja Brama Cukermana przygotowała „Opowieści Nieobecnych”. A na warszawskim Natolinie powstał cały projekt Zofii Smolarskiej „Tu byłam”.
Zwiedzających ze słuchawkami na uszach można spotkać również w muzeach.
Wiele twarzy miasta
Oprócz ścieżek dostępnych na stronie projektu, powstały też specjalne trasy na zamówienie. Jedną z nich jest Stacja Muranów oparta na treści książki o tym samym tytule, autorstwa Beaty Chomątowskiej. Dostępna jest na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich. Powstała w ścisłej współpracy z autorką książki. – Razem ustalałyśmy trasę i przewodnią myśl ścieżki – mówi Katarzyna Mill.
Na zamówienie Muzeum Powstania Warszawskiego powstała Żydowska Praga. Zrealizowana w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim ścieżka powstała we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich. Wykorzystano w niej archiwalne nagrania wspomnień mieszkańców Pragi. Dla tego samego muzeum powstała też ścieżka Warszawa z Konwickim przygotowana na festiwal Niewinni Czarodzieje.
– Każda trasa jest inna, każda ma inny klimat – mówi o projekcie Anna Czyżewska. – Po Pradze oprowadza nas dobra znajoma, która się tam wychowała, a na Starówce mroczny głos opowiada o doliniarzach i pajęczarzach. Chcieliśmy stworzyć klimat. Największym wyzwaniem było zgranie wszystkiego z przestrzenią. Tak, żeby słuchacz mógł popatrzeć w odpowiednie okna i żeby czuł, że odkrywa okolice na nowo – tłumaczy prezeska Stowarzyszenia.
Narodziny Ursynowa czyli ścieżka oprowadzająca po największym warszawskim blokowisku, oparta jest na badaniach etnograficznych, jakie prowadził w tej dzielnicy etnolog i narrator, Dominik Szczepański. Sam zgłosił się do Pracowni i zaproponował zrobienie audioprzewodnika po Ursynowie. Warszawa Opozycjonistek z kolei opowiada o tym jak matki dzisiejszych 30-latków radziły sobie z codziennością, stanem wojennym, gdzie zaprowadzały dzieci do przedszkola.
Przy okazji premier kolejnych tras audioprzewodników autorzy organizowali tzw. silent walk, dla chętnych zyli spacery ze słuchawkami na uszach. Brało w nich udział najczęściej kilkanaście osób, które dzieliły się swoimi uwagami na temat przebytego spaceru.
Źródło: inf. własna (warszawa.ngo.pl)