Rada Warszawy zadecydowała, ze powstaną przepisy ułatwiające szkołom społecznym wynajem lokali od miasta.
Warszawa: Szkołom społecznym ma być łatwiej
Rada Warszawy zadecydowała, ze powstaną przepisy ułatwiające szkołom społecznym wynajem lokali od miasta.
Wszystkie organizacje pozarządowe, a także i podmioty prowadzące mają kłopoty ze znalezieniem w miarę taniego lokalu w Warszawie. Jak już go znajdą, mogą go wynająć najwyżej na 3 lata, (zasady wynajmowania lokali reguluje Uchwała Nr XXXIX/921/2004 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 28 października 2004 roku. W praktyce oznacza to, że wynajmujący poważnie ryzykują remontując wynajmowany lokal, a banki i grantodawcy niechętnie dają kredyty i wieloletnie dotacje.
Dorota Lulińska-Rytel ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego złożyła 26 czerwca 2008 r. Dorota na ręce przewodniczącej Rady m.st. Warszawy – Ewy Malinowskiej-Grupińskiej i prezydent m.st. Warszawy – Hanny Gronkiewicz-Waltz Apel do władz Warszawy w sprawie systemowych rozwiązań ułatwiających pozyskiwanie z zasobów gminnych na potrzeby szkół niepublicznych budynków, lokali i działek budowlanych, który poparło ponad dwa tysiące mieszkańców stolicy oraz kilkadziesiąt organizacji i środowisk prowadzących na terenie Warszawy szkoły niepubliczne. W zbieraniu podpisów wsparł ją Wojciech Starzyński, radny PiS.
Rada zadecydowała, że przepisy opracują wspólnie biura edukacji, gospodarki nieruchomościami i polityki lokalowej.
Obecne przepisy dopuszczają podpisywanie umów najmu na czas dłuższy niż trzy lata. Jednakże za każdym razem muszą przegłosować to wszyscy radni.
Wojciech Starzyński twierdzi, że to się nie zmieni. Ułatwienie polegałoby na podjęciu uchwały, która wyróżniałaby szkoły społeczne spośród innych podmiotów starających się o dłuższy wynajem, wtedy „głosowanie nad każdym przypadkiem stanie się tylko formalnością”.
Źródło: Gazeta Wyborcza